bazarnews

کد خبر: ۶۹۳۲۳
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
رئیس کل بانک مرکزی خطاب به رئیس صندوق بین‌المللی پول: اگر بی طرفی صندوق، لطمه ببیند ترمیم آن کاری دشوار خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی در اجلاس وزاری دارایی و روسای کل بانک مرکزی منطقه منا خطاب به رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: اگر بی طرفی صندوق بین‌المللی پول لطمه ببیند ترمیم آن کاری دشوار خواهد بود.
 اجلاس وزرای دارایی و روسای کل منطقه منا (MENA) با رئیس صندوق بین‌المللی پول، عصر امروز از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.
در این اجلاس آقای عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی با تشکر از اقدام صندوق برای تامین مالی کشور‌های درگیر ویروس کرونا گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشور‌هایی است که بیشترین آسیب را در منطقه منا دید. همچنین ایران یکی از نخستین کشور‌هایی بود که تحت برنامه RFI (ابزار سریع تأمین مالی) منابع اضطراری درخواست کرد. ما با کارکنان صندوق همکاری کردیم تا میزان نیاز در تراز پرداخت‌ها به دلیل این واگیری جهانی را ارزیابی کنیم.
همتی افزود: از دیدگاه ما صندوق بین‌المللی پول، یک نهاد بین‌المللی مستقل و غیرسیاسی است و امیدواریم وضعیت به همین شکل باقی بماند. صندوق بین‌المللی پول همانند یک آتش‌نشان بین‌المللی است و ما همه در آن مشارکت داریم تا هرگاه خانه ما آتش گرفت بتوانیم با آن تماس بگیریم و درخواست کمک کنیم.
وی ادامه داد: مردم از ما در مقابل صندوق و همچنین بانک جهانی درخواست پاسخگویی دارند. این امر می‌طلبد که صندوق بین‌المللی پول در زمان پاسخگویی به درخواست‌ها بیطرف، جدی، چابک و سریع عمل کند. ملت ما انتظار دارد که صندوق بین‌المللی پول در کنار آن‌ها باشد نه اینکه در پاسخ به درخواست‌های ما وزنی برای محاسبات سیاسی قائل شود. اگر بیطرفی صندوق بین‌المللی پول لطمه ببیند ترمیم آن کاری بسیار دشوار خواهد بود.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: ما در پرونده خودمان داده‌ها و اطلاعاتی را که درخواست شده بود در شرایط کاملاً متفاوت داخلی و بین‌المللی فراهم کردیم.
وی از رئیس صندوق بین المللی پول خواست تا تقاضای RFI ایران بلافاصله در هیئت مدیره مطرح و درباره آن تصمیم‌گیری شود.
همتی تاکید کرد: ما بر این باور هستیم که بعد انسانی این بحران باید اصل هدایت‌کننده ما باشد. منابع حاصل از RFI برای تامین مالی خرید دارو و تجهیزات پزشکی توسط ایران - که به شدت برای نجات زندگی مردم و جلوگیری از گسترش ویروس در منطقه مورد نیاز است- مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینستکس (INSTEX) و شتا (SHTA) ابزار‌هایی در دسترس هستند که ساز و کار‌های پایش و ایمنی در آن‌ها تعبیه شده تا هرگونه نگرانی را بر طرف سازد.
رئیس‌کل بانک مرکزی در پایان خطاب به رئیس صندوق بین‌المللی پول تاکید کرد: این یک بحران جهانی است و نیاز به همکاری جهانی هیچ گاه تا این اندازه شدید نبوده است. هیچ کشوری در امان نیست مگر اینکه همه کشور‌ها در امان باشند.

 

خبرگزاری صداوسیما /

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: