bazarnews

کد خبر: ۶۹۵۲۲
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
میانگین هر تراکنش بانکی ۱۲۰ هزار تومان بوده است. روزی ۷۳ میلیون تراکنش بانکی به ارزش ۸۷۵۰ میلیارد تومان انجام می‌شود. یعنی تقریبا هر ایرانی روزی یک تراکنش به ارزش ۱۰۵ هزارتومان گردش مالی دارد. / شبکه پرداخت الکترونیک کشور در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۷۱۶ میلیون تراکنش در ابزار‌های کارتخوان، ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی به ارزش ۳۱ هزار و ۹۳۹ میلیارد میلیون ریال انجام داده است.

بررسی مجموع عملکرد دوازده ماهه شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) و تعداد تراکنش‌های شاپرکی انجام شده از طریق پایانه‌های فروشگاهی، ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۷۱۶ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۳۸۷ تراکنش به ثبت رسیده که  این میزان نسبت به مجموع تعداد تراکنش‌های سال ۱۳۹۷ باتوجه به انجام نزدیک به ۲۲ میلیارد تراکنش با رشد بیش از ۴ میلیارد تراکنش روبرو بوده است و نشان از گسترش شبکه پرداخت و استفاده از خدمات پرداخت الکترونیک در کشور دارد.
آمار ارزش تراکنش‌های شاپرکی نشان می‌دهد که مجموع مبلغ تمام تراکنش‌های سال ۹۸ بالغ بر ۳۱ هزار و ۹۳۹ میلیارد میلیون ریال بوده ؛ این در حالی  است که ارزش تراکنش‌های شاپرکی در مدت مشابه سال ۹۷ بالغ بر ۲۶ هزار میلیارد میلیون ریال اعلام شده و در این زمینه نیز رشدی حدود  ۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد میلیون ریال رخ داده که البته با وجود اعمال محدودیت مبلغی و تراکنش در پایانه‌های فروشگاهی از سوی بانک مرکزی، نشان از رشد مبالغ تراکنش‌ها، کاهش تراکنش‌های خرد و استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی برای انجام عملیات پرداخت با مبالغ بالاتر نسبت به سال‌های گذشته را دارد.
بر اساس اعلام شاپرک، همچنان در میان ابزارهای پذیرش، کارتخوان فروشگاهی بیشترین ضریب نفوذ را دارد و همین موضوع باعث شده تا رایجترین ابزار در شبکه پرداخت الکترونیک باشد؛ آمارها نشان می‌دهد حدود ۹۰ درصد تراکنش‌های انجام شده در سال ۹۸ با استفاده از ابزار کارتخوان انجام شده است.

 

اقتصاد گردان /

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: