bazarnews

کد خبر: ۶۹۵۳۱
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: مطابق آمار ارائه شده از مراجع ذیربط و بررسی‌های صورت پذیرفته، موجودی کالا‌های اساسی درحال حاضر به بیش از ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تن می‌رسد که این اقلام اساسی، در بنادر مهم کشور از جمله امام خمینی (ره)، موجود است.

در روزهای اخیر موضوع رسوب کالاهای اساسی در گمرکات مجدا مطرح شده است. یکی از سازمانهایی که نقش اساسی در ترخیص سریع این کالاها به عنوان یک سازمان هماهنگ کننده دارد گمرک ایران است.با  شیوع بیماری کرونا در میان برخی مدیران ارشد کشور،‌ متاسفانه باعث کند شدن امور در دستگاههای اجرایی جهت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی شده بود. حالا به نظر میرسد با بازگشت مدیران ارشد روند ترخیص این کالاها مجددا سرعت گرفته است.

مهرداد جمال ارونقی در خصوص موجودی کالاهای اساسی در گمرکات گفت: با تمهیدات درنظر گرفته شده از سوی گمرک ،  نسبت به ترخیص اقلام اساسی موجود در بنادر در حداقل زمان ممکن اقدام می شود. باید توجه داشت همزمان شناورهای حاوی کالاهای اساسی درحال ورود ، پهلوگیری و تخلیۀ کالای خود در بنادر می باشند به نحوی که تعداد 25 شناور درحال تخلیه در بنادر شهید رجایی ، امام خمینی (ره)، نوشهر، انزلی و امیرآباد بوده همچنین 37 شناور دارای اقلام اساسی، در لنگرگاه، منتظر تخلیۀ کالاهای خود می باشند که از این تعداد شناور، 16 فروند شناور در بندر امام خمینی (ره) و 13 فروند دیگر در بندر امیرآباد می باشند ‌و از کالاهای اساسی موجود در بنادر مهم کشور می توان به: ذرت، جو، سویا، برنج شکر، روغن خام ، دانه های روغنی و… اشاره نمود.

رئیس کمیتۀ راهبری گمرک ایران ادامه داد: با توجه به بررسی های انجام شده و علیرغم اینکه در صورت ارائه مجوزهای قانونی لازم ، گمرکات اجرائی نسبت به ترخیص فوری اقلام اساسی بصورت حمل یکسره و شبانه روزی اقدام می نمایند اما قرارگیری اظهارنامه برخی از کالاهای اساسی در مسیر قرمز و لزوم کنترل ها و بازرسی های فیزیکی از جمله مشکلات واردکنندگان این اقلام عنوان گردیده بود که طبق تصمیمات اتخاذ شده در کمیتۀ راهبری گمرک ایران مقرر گردید به نحوی اقدام گردد که درصد بیشتری از اظهارنامه های اقلام اساسی ، در مسیرهای زرد و سبز انتخاب مسیر اظهارنامه قرارگیرند که ایستایی های احتمالی در این زمینه نیز به حداقل کاهش یابد. بدیهی است قرارگیری اظهارنامه های اقلام اساسی در مسیر قرمز بدلیل لزوم اخذ و ارائه مجوزهای قانونی ترخیص کالا از گمرک می باشد که تمامی این مجوزها بصورت سیستمی به گمرکات کشور ابلاغ می گردد.

ارونقی همچنین به ترخیص درصدی اقلام اساسی در گمرکات اشاره و افزود: علاوه بر اجرای مصوبات ستاد تنظیم بازار و شیوه نامه های ترخیص اقلام اساسی در بنادر کشور، درحال حاضر درباره کالاهای اساسی موجود در گمرکات، با ترخیص درصدی از این اقلام تا پرداخت حقوق ورودی کالای اظهارشده موافقت می گردد به نحوی که معادل حقوق ورودی از کالای اساسی نگهداری و اجازۀ ترخیص مابقی کالا داده می شود و به عبارتی نسبت به ترخیص نسیه کالای اساسی و ضروری اقدام می گردد؛ البته این اقدام بصورت فاز به فاز و ضمن هماهنگی کامل با گمرک ایران درحال انجام است که به نظر می رسد در صورت ایفای تعهد استفاده کنندگان از این تسهیلات، تصمیم گیری در این خصوص و تعمیم ارائه تسهیلات یاد شده به عموم واردکنندگان کالاهای اساسی، به گمرکات اجرائی کشور تفویض گردد.

 

تسنیم /

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: