bazarnews

کد خبر: ۶۹۸۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
همتی خاطرنشان کرد: سکه‌های دو تومانی به جای اسکناس دو هزار تومانی به مرور زمان وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد ضمن اینکه سکه ۵ تومانی هم به جای اسکناس ۵ هزار تومانی عملیاتی خواهد شد.  

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز دوشنبه (15 اردیبهشت) در جلسه علنی مجلس و حین بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور اظهار داشت:‌ با توجه به کاهش کارایی پول ملی کشورمان که به دلیل تورم مزمن طی 5 دهه اخیر ایجاد شده پول ملی ما (ریال)‌ در جامعه کاربردی ندارد و حتی دینار مدت‌هاست وجود خارجی ندارد.

وی افزود: هم اکنون در جامعه عرف اصلی تومان است و برای اینکه با عرف جامعه خود را هماهنگ کنیم حذف 4 صفر از پول کشورمان را پیشنهاد داده‌ایم و این در حالی است که مردم حتی چک پول‌های 50 هزار تومانی را 50 تومان می‌نامند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: درباره هزینه بالای چاپ و امهال اسکناس باید بگویم ما 8 میلیارد اسکناس در کشورمان داریم که 5 میلیارد آن زیر 2 هزار تومان است. 

همتی خاطرنشان کرد: سکه‌های دو تومانی به جای اسکناس دو هزار تومانی به مرور زمان وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد ضمن اینکه سکه 5 تومانی هم به جای اسکناس 5 هزار تومانی عملیاتی خواهد شد. 

وی گفت:سالی یک میلیارد اسکناس باید با هزینه 400 میلیارد تومان چاپ شود چرا که فرسوده هستند. 

رئیس کل بانک مرکزی افزود: اهمیت حیثیت پول ملی کشورمان بسیار مهم است این در حالی است رابطه پولی ما که ریال است با دلار و یورو فاصله زیادی پیدا کرده است.

همتی گفت: با توجه به آنکه سرانه اسکناس کشورمان در زمره بالاترین‌ها در دنیاست باید تغییرات اساسی در این زمینه رخ دهد. این در حالی است که سرانه کشورمان در اسکناس 102 است در حالی که کشورهای دیگر رقم پایین‌تری دارند. 

وی درباره سرانه مسکوکات در ایران هم گفت: ما در دنیا رتبه 26 در سرانه مسکوکات را داریم در حالی که خیلی از کشورهای دنیا و حتی اروپا این سرانه 200 و 300 است. 

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد:‌ما مطمئنیم حذف صفر از پول کشورمان هیچ تاثیری در تورم ندارد. 

همتی گفت: وظیفه بانک مرکزی تسهیل مبادلات بازرگانی مردم است.

وی افزود:‌ یک سال لایحه اصلاح قانون پولی و مالی در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شده است این در حالی است که این لایحه از سوی دولت یک و نیم سال پیش تقدیم مجلس شده بود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: هر دو پول باید به موازات هم حرکت کنند تا پذیرش و عملیاتی شدن این اقدام در جامعه به صورت یکسان بوده و در نهایت به سرانجام برسد.

همتی با اشاره به جلسه شب گذشته هیأت دولت و بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور خاطرنشان کرد: در این جلسه تاکید شد که پول ملی ما تومان شود و هر یک تومان صد قران و هر یک تومان معادل هزار ریال سابق باشد. 

وی  در پایان گفت:‌از دو تا 5 سال صفرهای پول کشورمان حذف خواهد شد. 

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: