bazarnews

کد خبر: ۶۹۸۴۴
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
معاون سازماندهی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: نماز جمعه این هفته در ۱۵۷ شهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین علی نوری معاون سازماندهی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور امروز یکشنبه با اعلام این خبر در ششمین نشست کارگروه ارزیابی رسانه‌ای مدیریت بیماری کرونا در وزارت کشور که به ریاست دکتر علی آقامحمدی و با عضویت مدیران و نمایندگان رسانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌شود، افزود: برپایی نمازجمعه در شهر‌های یادشده بر اساس مصوبه امروز ستاد ملی مدیریت کرونا صورت می‌گیرد و ما امیدواریم هر هفته، مردم شمار بیشتری از شهر‌های کشور شاهد برپایی دوباره نماز جمعه باشند.

او افزود: مساجد ۱۳۲ شهرستان نیز از فردا بازگشایی می‌شوند و پروتکل‌های ویژه بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کرونا در همه آن‌ها با جدیت رعایت خواهد شد.

معاون سازماندهی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: شورای سیاستگذاری نمازجمعه، پروتکل‌های بهداشتی و پیوست‌های فقهی، برنامه‌ای و رسانه‌ای لازم را برای فعالیت مصلا‌ها در دوره پساکرونا تهیه و تدوین کرده است.

نوری با بیان اینکه در امر مبارزه با کرونا تاکنون فرایند‌های مختلفی را طی کرده ایم، از تعطیل شدن نماز جمعه از ۹ اسفند سال گذشته سخن گفت و تاکید کرد: با توجه به شیوع کرونا و اولویت قراردادن جان و سلامت مردم، طبق هماهنگی‌های به عمل آمده با ستاد مدیریت بحران کرونا و وزارت بهداشت، قرار بر تعطیلی نماز‌های جمعه در سراسر کشور شد.

او افزود: با این حال، تعطیلی نمازجمعه به معنای توقف فعالیت ائمه جمعه نبوده و آن‌ها در طول این مدت، هر روز فعالیت‌های مختلف فرهنگی، دینی و اجتماعی در شهر‌های حوزه ماموریت خود انجام داده اند.

معاون سازماندهی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در این زمینه از فعالیت‌های ائمه جمعه حول سه محور تامین سلامت مردم، حمایت‌های معیشتی و برگزاری مراسم معنوی و مذهبی متناسب با شرایط جدید و با بهره گیری از نرم افزار‌های جدید خبر داد و گفت که آن‌ها در این زمینه تلاش‌ها و خدمات ارزنده‌ای انجام داده اند.

نوری با اشاره به اینکه در ۸۸۰ نقطه کشور ستاد‌های ائمه جمعه فعال است از لزوم اتصال و هماهنگی این مجموعه‌ها جهت پیشبرد سیاست‌های فرهنگی سخن گفت و تصریح کرد: مساجد و حسینیه‌ها ظرفیت خوبی برای اعتلای فرهنگی و دینی کشورمان هستند و باید نهایت استفاده را از آن‌ها داشته باشیم.

او در ادامه به طرح کمک‌های مومنانه موردنظر مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: با هماهنگی نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها و ائمه جمعه در سراسر کشور، حمایت‌های معیشتی از افراد آسیب پذیر در کل کشور آغاز شده است.

برگزاری مراسم معنوی و سرکشی از خانواده‌های داغدار در ایام کرونایی از دیگر موضوعاتی بود که معاون سازماندهی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به آن‌ها اشاره کرد.

او گفت: با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی سرکشی به خانواده‌هایی که عزیزانشان را در این مدت از دست داده اند آغاز کرده ایم و تلاش داریم خانواده‌های مصیبت دیده را به لحاظ روحی و روانی و در صورت لزوم، معیشتی مورد حمایت قرار دهیم.

نوری تصریح کرد: نهاد دین و نمازجمعه در بحران کرونا با تصمیمات و اقدامات موثری که به عمل آورد، پویایی و هوشمندی خود را در صیانت از سلامت مردم به همگان نشان داد و ماهیت اجتهاد پویا و علوی را در مقابل اجتهاد سلفی و متحجر به نمایش گذاشت.

حجت الاسلام والمسلمین «احمد اسفندیار» معاون ارتباطات و رسانه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور نیز در این نشست گفت: با نگاه هوشمندانه و درایت مسئولان شورا، شبکه وسیع امامت جمعه در سطح کشور پس از تعطیلی نماز‌های جمعه دست از فعالیت برنداشت بلکه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی گسترده‌ای را در بحران کرونا انجام داد.

او افزود: ائمه جمعه در جریان این بحران با آرایش قرارگاهی به کمک اقشار مختلف مردم شتافتند و حضوری فعال و موثر در صحنه کمک به نیازمندان و آسیب دیدگان از بیماری کرونا داشته اند.

اسفندیار برگزاری موفق «رزمایش مواسات» با همکاری دیگر نهاد‌های انقلابی کشور از جمله سپاه پاسداران، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی حضرت امام (ره) با هدف همدلی و کمک مومنانه به نیازمندان و فقرا را از یکی از جلوه‌های بارز فعالیت ائمه جمعه در این مدت برشمرد و تصریح کرد: با تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی و همکاری گروه‌های جهادی و مردمی، رزمایش مواسات بخوبی در نقاط مختلف کشور در حال اجرا است و تاکنون نتایج ثمربخشی در برداشته است.

کارگروه ارزیابی رسانه‌ای مدیریت کرونا به دستور وزیر کشور و با حضور مدیران و نمایندگان رسانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی به منظور تقویت ابعاد اطلاع رسانی و پاسخگوئی دستگاه‌ها در عرصه تقویت توان تولیدی و خودکفایی کشور در روند مبارزه با بیماری کرونا و ظرفیت سازی مناسب رسانه‌ای در این زمینه تشکیل شده و تاکنون شش نشست را به صورت هفتگی با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی برگزار کرده است.

ریاست این کارگروه را علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت و دبیر هیات عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام بر عهده دارد.

 

باشگاه خبرنگاران جوان /

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: