bazarnews

کد خبر: ۶۹۸۹۴
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در تماس ویدئو کنفرانس با رضا تونا توراگای، معاون وزیر تجارت ترکیه، درباره رفع محدودیت‌های تردد کالا‌های تجاری میان دو کشور و بازگشایی مرز‌های تجاری در شرایط کرونا مذاکره کردند.

در این تماس دو طرف بر روابط دوستانه و برادرانه و اهمیت تجارت و روابط اقتصادی متقابل تاکید و اعلام کردند که با تلاش های مستمر اقدامات لازم برای گشایش مرزهای تجاری فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه را دنبال می‌کنند.
حمید زادبوم با اشاره به اقدامات ایران در تضمین سلامت و بهداشت محموله‌های تجاری و استقرار امکانات ضد عفونی‌سازی بارها و رعایت بهداشت فردی که نتایج آن به خوبی در کنترل انتشار ویروس کرونا مشهود است، از معاون وزیر تجارت ترکیه خواست با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مرزهای تجاری بین دو کشور بازگشایی شود.
وی با انتقاد از مقررات جدید وزارت کشور ترکیه که کامیون‌های عراق و ایران را از ورود به خاک ترکیه منع می‌کند گفت: انتظار می‌رود ترکیه شرایط مناسب‌تری برای ورود کامیون‌های ایرانی به ترکیه اعمال کند،
وی خواستار رفع محدودویت بازگشت کامیون‌های ترک که در ایران مانده‌اند به ترکیه شد و از آمادگی ایران برای پذیرش بارهای خریداری شده ایران که در گوربلاغ متوقف هستند، خبر داد.
زادبوم از معاون وزیر تجارت و مسئول گمرک ترکیه دعوت کرد تماس‌های ویدئو کنفرانس بین دو طرف تا حل مشکلات حمل و نقل ادامه یابد که مورد استقبال طرف ترک قرار گرفت.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص موضوع گزینش خطوط ترانزیت جدید از طرف ایران گفت: ترجیح ما این است که راه ترانزیت ایران به اروپا هر چه زودتر از مسیر ترکیه بازگشایی شود.
در این گفتگوی تصویری توراگای نیز با تأکید بر اهمیت روابط با ایران گفت: تلاش وزارت تجارت ترکیه بر این است که در اسرع وقت مرزهای تجاری بین دو کشور بازگشایی شود و تاکید کرد این مهم به زودی اتفاق خواهد افتاد.
گفتنی است، طرفین بر افزایش تبادل واگن‌ها در خط ریلی رازی با وان تأکید داشته و توافق کردند همکاری‌های خود در این بخش را ادامه بدهند. همچنین دو طرف ضمن ابراز خرسندی از تردد ریلی کالاهای تجاری دو کشور در شرایط کرونا، بر افزایش تردد ریلی کالاهای تجاری تاکید کردند و خواستار تسریع در حمل و نقل ریلی در شرایط کرونا و در دراز مدت شدند.

 

 

خبرگزاری صداوسیما /

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: