bazarnews

کد خبر: ۶۹۹۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
تحلیل وضعیت بازار‌ها در هفته گذشته/ ۲۸
در هفته گذشته، شاخص بازار بورس به رقم ۹۷۷ هزار و ۹۲۳ واحد رسید. بهای سکه تمام بهار آزادی در قیمت ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله شد و دلار به بهای ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.

در هفته پیشین، شاخص بورس، علیرغم رشد فوق العاده ای که داشت، در آستانه یک میلیون پیش رفت ولی در دو روز نهایی معاملات، ریزشی متوسط داشت و به عدد 977 هزار و 923 واحد رسید.

در همین رابطه، حیدر مستخدمین حسینی، عضو سابق هیات مدیره سازمان بورس، گفت: با پایه‌ریزی کاهش ارزش پول ملی از سال‌های ۹۰ و ۹۱ و رشد نرخ دلار زیر هزار تومان تا نرخ کنونی بالای ۱۶ هزار تومان یا ۱۶۰ هزار ریال؛ قیمت کالاها و خدمات افزایش پیدا کرده و بنابراین آثار کاهش ارزش پول ملی روی قیمت سهام هم خود را نشان داده است و این، یکی از دلایل افزایش قیمت سهام و شاخص بورس در طی این مدت بوده است.

وی افزود: به دلیل باز نبودن همه نمادها در همه مقاطع، بازار سهام می‌باید آرام آرام خودش را از کاهش ارزش پول ملی بهره‌مند می‌ساخت و به همین دلیل قیمت سهام به مرور افزایش پیدا می‌کرد؛ اما دلیل دیگر افزایش قیمت‌های بازار سرمایه، مصوبه قانونی بود که مجلس برای تجدید ارزیابی دارایی‌ها ارائه کرد؛ به این مفهوم که با افزایش قیمت دارایی‌های واحدهای تولیدیِ پذیرفته‌شده در بورس مانند خودرو، ماشین‌آلات، ساختمان به علت تورم و کاهش ارزش پولی ملی، اجازه اصلاح ترازنامه در تجدید ارزیابی دارایی‌ها به این واحدها داده شد تا ارقامی که در ترازنامه نشان داده می‌شود واقعی‌تر باشد و این دلیل دومی بود که سبب شد تا شاخص بورس و قیمت سهام افزایش پیدا کرد.

 

دلار، 15 هزار و 700 تومان

در بازار ارز، دلار با کمترین نوسان در قیمت 15 هزار و 700 تومان بسته شد. به نظر می رسد که روند ثبات قیمت دلار، کماکان ادامه دار باشد. چرا که در هفته های گذشته، کمترین میزان نوسان را تجربه کرده است.

مرتضی ایمانی راد، اقتصاد دان و کارشناس بازارهای مالی در این خصوص، اظهار داشت: با بهره‌گیری از توانمندی‌های گذشته و با دیدن تحولات فاندامنتال محتمل در سال ۹۹، برآورد کردیم که نرخ برابری دلار در مقابل ریال بین ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان متغیر خواهد بود.

وی افزود: به نظر می‌رسد دریافتی‌های ارزی کشور در سال آینده کاهش پیدا کند و فشار واردات کماکان بر منابع ارزی وجود داشته باشد. بنابراین نوسانات نرخ ارز در این سال دور از انتظار نیست. برای مقایسه می‌توان گفت که نوسانات نرخ ارز در سال ۹۹ از سال ۹۸ بیشتر خواهد بود.

 

معاملات سکه، بیشتر از مصنوعات

در بازار طلا، سکه تمام بهار آزادی به قیمت 6 میلیون و 450 هزار تومان رسید که نسبت به هفته گذشته، 10 هزار تومان کاهش قیمت داشت. بسیاری از کارشناسان و فعالان صنف طلا، اعتقاد دارند که خرید و فروش مصنوعات طلا به حداقل رسیده و اغلب معاملات، حول سکه صورت می گیرد.

ابراهیم محمد ولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این باره گفت: مردمی که سرمایه‌ای در اختیار دارند، سکه را به جهت اینکه طلای خام به حساب می آید و خرید و فروش آن راحت تر است، برای خرید و سرمایه گذاری انتخاب می کنند، در بورس نیز خرید و فروش سکه انجام می‌شود و قیمت‌ها نسبت به بازار افزایشی است. این‌ها عواملی است که در بحث قیمت سکه و طلا تاثیرگذار است و همین موضوع باعث شده تقاضا برای خرید و فروش مصنوعات طلا تقریبا به صفر رسیده اما سکه پر تقاضاست.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: