bazarnews

کد خبر: ۷۰۶۹۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
معاون سازمان خصوصی سازی عنوان کرد؛
حسن علایی گفت: کسانی که می‌خواهند روش مستقیم انتخاب کنند، حتما باید قبل از آن شماره شبای خود را مشخص کنند تا سامانه اجازه دسترسی به مراحل بعد را بدهد.

متقاضیان روش مستقیم سهام عدالت باید شماره شبا ثبت کنند

گروه بورس،بانک وبیمه بازارنیوز: حسن علایی، معاون سازمان خصوصی سازی ضمن توضیح روش مستقیم و غیر مستقیم، درخصوص لزوم ثبت شماره شبا سهامداران عدالت، اظهار داشت: دو موضوع هست که از هم باید جدا کرد. یکی اینکه از زمانی که مقام معظم رهبری آزادسازی را ابلاغ کردند از 8 اردیبهشت تا 8 خرداد زمان دادیم و یکی از دو روش مستقیم و غیر مستقیم را به مشمولین عزیز اعلام کردیم که می توانند در سیستم وارد کنند. مستقیم به این معنی است که مشمولین خودشان مدیریت سهامشان را بر عهده بگیرند و سبد سهام خود را مدیریت کنند و غیر مستقیم این است که در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی یا در وکالت این شرکت ها می دهند که آنها به نیابت از سهامداران مدیریت می کنند .

وی افزود: در دو حالت باید کد بورسی داشته باشند؛ اما در ارتباط با شماره شبا این عزیزان توجه داشته باشند، کسانی که می خواهند روش مستقیم انتخاب کنند، حتما باید قبل از آن شماره شبای خود را مشخص کنند تا سامانه اجازه دسترسی به مراحل بعد را بدهد. اما عزیزانی که به هر دلیلی مراجعه نکنند سهامشان غیر مستقیم می شود، چون پیش فرض سایت غیر مستقیم است. اما باز بحث شماره شبا به قوت خودش باقی است.

علایی ادامه داد: ما فرصت 45 روز از آن مهلت داده بودیم که عزیزانی که تا الان شماره شبای خود را وارد نکردند، بیایند در سامانه وراد کنند. خوشبختانه در این دو، سه هفته بالغ بر 500 هزار نفر مشمول مراجعه کردند و شماره شبای خود را اعلام کردند. در حال حاضر 4 میلیون نفر هنوز شماره شبای خود را وارد نکردند و تقاضای ما این است که اگر می خواهند روش مستقیم را انتخا بکند باید ظرف 7 و 8 روز آینده که فرصت باقی است، نسبت به وارد کردن شماره شبای خود اقدام کنند؛ چون اگر اقدام نکنند نمی توانند روش مستقیم را انتخاب کند .

 

وی در پاسخ به این سوال که اگر این 4 میلیون نفر شبای خودرا ثبت نکنند چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت:  اتفاق خاصی نمی افتد، فقط  پیش فرض سامانه در این مدت یک ماهه برای روش مستقیم این است که حتما افراد باید شماره شبای خود را تکمیل و وارد کنند. به طریق غیرمستقیم اگر شماره شبا را در سیستم وارد نکنند، حقوق آنها محفوط است و یک فرصت 45 روزه دادیم که افراد بیایند و وارد کنند و به این معنی نیست که از حق و حقوق خود محروم باشند، هر روزی که شماره شبا وارد شود و به تایید بانک مرکزی برسد، تمام معوقات این عزیزان هم پرداخت می شود .

 

وی درباره صندوق ETF که عرضه خواهد شد، گفت: سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد به جای اینکه  سهام شرکت ها و بنگاه ها را در بازار سرمایه به صورت مستقیم عرضه کنند،در یک روش صندوق سرمایه گذاری، در ETF  اول که  ETF واسطه گری مالی است، سه بانک و دو بیمه که بخشی از سهام باقی مانده دولت که بین 17 تا 20 درصد است، را در داخل این صندوق قرار داده و واحدهای این صندوق و در واقع پکیجی از سهام را در بازار عرضه می کند که ریسک این پکیج در مقایسه با حالتی که مستقیم سهامدار بخواهد مدیریت کند، کمتر است. بازده هم شاید پایین تر باشد اما ریسکش هم به نسبت عرضه به حالت مستقیم پایین تر است.

علایی در پایان درباره عرضه ETF به افراد حقوقی نیز گفت: نگاه دولت و وزارت اقتصاد تعمیق بخشیدن به بازار سرمایه است که با این روش به واسطه اینکه شما عرضه عام داری و به عموم مردم این سهم را عرضه می کنید، از این بعد هم به تعمیق بازار و توزیع درآمد کمک می کند. در بحث ETF ها پیش بینی که الان وجود دارد این است که ما در مرحله اول، به خریدارن حقیقی عرضه کردیم و کسانی که متقاضی حقیقی هستند خرید انجام می دهند. مرحله بعد باقی مانده برای افراد حقوقی خواهد بود و بخش بزرگی از آن را ممکن است افراد حقوقی جذب کنند و به تناسب رقمی که وارد می شود در سبد سهام، ارزش شرکت هایی که در این سبد هستند به آن نسبت منتقل می شود در یونیت های آن ETF به متقاضی عرضه می شود.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سیدمهدی خاتمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
0
چگونه میتوان برای سهام عدالت ثبت نام نمود
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: