bazarnews

کد خبر: ۷۱۰۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۱
در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح شد؛
معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که روز دوشنبه به ریاست وی برگزار شد، نقش بازار سرمایه را در مردمی کردن اقتصاد پراهمیت و اساسی دانست و اظهارداشت: حضور و فعالیت مردم در بازار سرمایه به معنای این است که افراد صاحب و مالک سهم کارخانجات بزرگ کشور می‌شوند.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز :معاون اول رییس جمهوری با اشاره به گزارش رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر اینکه در حال حاضر ۱۳ میلیون نفر دارای کد معاملاتی هستند و در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، از دست اندرکاران سازمان بورس قدردانی کرد و افزود: شاخص‌های موجود نظیر تأمین مالی، شاخص کل بورس، ‌ ارزش معاملات و تعداد کدهای معاملاتی فعال نشان می‌دهد که بازار سرمایه کشور بزرگ شده و عمق پیدا کرده است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه بازار سرمایه همواره و به خصوص در شرایط کنونی از اهمیت فراوانی برای کشور برخوردار است، تصریح کرد: بازار سرمایه برای همه دولت‌ها و حکومت‌ها با اهداف مختلفی که دارند اهمیت دارد و یکی از مهمترین اهداف آن شفاف سازی اقتصاد است.

وی با تأکید بر اینکه بازار سرمایه نقش مهم و اساسی در شفاف‌سازی اقتصاد ایفا می‌کند، یادآور شد: عملکرد شرکت‌هایی که سهام خود را در بازار سرمایه عرضه می‌کنند تا حد زیادی باید شفاف باشد و عملکرد آنها زیر نظر سرمایه‌گذاران و کارشناسان اقتصادی خواهد بود و این برای هر اقتصاد و به خصوص اقتصاد کشور ما اهمیت دو چندان دارد.

معاون اول رییس جمهوری، آزادسازی سهام عدالت و امکان خرید و فروش آن در بورس را یکی از بزرگترین طرح‌های اقتصادی و اجتماعی کشور پس از انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: حدود ۵۰ میلیون نفر از مردم کشور در قالب طرح سهام عدالت، سهامدار کارخانجات مهم دولتی شده‌اند و امروز ارزش سهام آنها از رشد قابل قبولی برخوردار شده است به گونه‌ای که در حال حاضر ارزش سهام ۵۰۰ هزار تومانی بین ۷ تا ۸ میلیون تومان و ارزش سهام یک میلیون تومانی بین ۱۵ تا ۱۶ میلیون است.

جهانگیری با اشاره به امکان مدیریت مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت توسط دارندگان این سهام گفت: البته دولت به مردم توصیه می‌کند که سهام خود را نفروشند چرا که ارزش آن افزایش پیدا خواهد کرد. البته شرایط برای کسانی که واقعا به پول آن نیاز دارند مهیا است تا بتوانند سهام خود را در بورس بفروش برسانند.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به توافقات صورت گرفته برای پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه و اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت تصریح کرد: با اجرای این طرح این امکان فراهم می شود که سهام عدالت به عنوان وثیقه پذیرفته شود و افراد بتوانند با دریافت کارت اعتباری، بخشی از نیازهای خود را برطرف کنند.

وی با اشاره به طرح موضوع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در جلسه هیات دولت اظهار داشت: این موضوع در دست بررسی است و درباره ساز و کار آن به نحوی تصمیم‌گیری خواهد شد که مصلحت سهامداران و مردم مدنظر باشد.

معاون اول رییس جمهوری افزایش چشمگیر حضور و فعالیت مردم در بازار سرمایه را از مهمترین اتفاقات اقتصادی دانست و با اشاره به امکان خرید و فروش سهام عدالت در بورس گفت: با اجرای طرح آزادسازی سهام عدالت و امکان خرید و فروش آن، بخش مهمی از یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی برای مردمی کردن اقتصاد محقق شده است.

وی همچنین با اشاره به افزایش برنامه‌های تأمین مالی در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: البته اقتصاد ایران اقتصادی بزرگ است و باید تأمین مالی از طریق بازار سرمایه بیش از میزان فعلی باشد و در این زمینه بخش خصوصی و شرکت‌های بزرگ عمومی نیز باید فعالیت گسترده‌تری داشته باشند چرا که بهترین محل برای تأمین مالی آنها بازار سرمایه است.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه روز گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت با نرخ سود ۱۵ درصد فروخته شد، البته بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان تقاضا برای آن وجود داشت، به برنامه سال گذشته دولت برای فروش اوراق مشارکت اشاره و خاطرنشان کرد: سال گذشته با وجود آنکه نرخ سود فروش اوراق مشارکت ۲۰ درصد بود اما به اندازه امسال استقبال نشد و این افتخار بزرگی است که نرخ سود بانکی در کشور به سمت منطقی شدن در حال حرکت است.

جهانگیری با تأکید بر اهمیت بازار سرمایه برای تأمین مالی طرح‌ها و پروژه‌های مختلف اظهار داشت: اقتصاددانان کشور این موضوع را مورد توجه قرار دهند. حدود ۱۰ سال است که نرخ رشد سرمایه‌گذاری کشور منفی بوده و این برای آینده اقتصاد ایران مشکل بزرگی است. باید برای فعالان بازار سرمایه و بخش خصوصی انگیزه ایجاد کنیم تا با استفاده از بازار سرمایه، تأمین مالی و نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به دستور رییس جمهوری مبنی بر عرضه و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه گفت: سهام شرکت‌های دولتی با مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی در بازار سرمایه عرضه شده و می‌شود و امروز که تقاضا برای خرید سهام شرکت‌ها از سوی مردم رو به افزایش است، هیچ فرصتی برای شرکت‌های بزرگ و نهادهای عمومی بهتر از شرایط فعلی نیست.

جهانگیری افزود: با دستور و مجوزی که رهبر انقلاب دادند، حتی نهادهای نظامی نیز می‌توانند سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های زیرمجموعه خود که فعالیت های غیرنظامی دارند را در بازار سرمایه عرضه کنند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ادغام هفت بانک و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه تصریح کرد: خوشبختانه اتفاق مهمی در این زمینه رخ داده و نهادهای نظامی از فعالیت‌های بانکداری کناره‌گیری کرده‌اند و شاهد ادغام بانک‌های متعلق به این نهادها در بانک سپه هستیم.

وی از بازار سرمایه و مشارکت فعال مردم برای حضور در این بازار به عنوان فرصتی بزرگ برای اقتصاد کشور یاد کرد و افزود: باید از اعتماد مردم به بازار سرمایه حراست و حفاظت شود البته مردم باید بدانند که بازار سرمایه ریسک پذیر است و حتماً باید برای فعالیت در این بازار با کارشناسان مشورت کنند.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به مصوبه جدید شورای عالی اقتصادی سران سه قوه در خصوص واگذاری سهام شرکت‌ها در بورس افزود: بر اساس این مصوبه شرکت‌هایی که در سال ۹۹ موفق به عرضه سهام خود در بازار سرمایه شوند، سازمان امور مالیاتی کشور تنها مالیات یک سال آنها را محاسبه می کند و به مالیات سالیان گذشته آنها ورود نخواهدکرد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: