bazarnews

کد خبر: ۷۲۱۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
محققان و داروسازان از سراسر جهان با سرعتی بی سابقه تلاش می‌کنند تا یک واکسن کارآمد برای مقابله با ویروس کرونا بسازند.

Related image

در همین راستا تاکنون آزمایش بالینی چند واکسن آغاز و حتی نتایج اولیه آزمایش‌ها نیز مشخص شده است. هدف همه این تلاش‌ها عرضه واکسنی کارآمد تا پایان سال جاری یا اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی است. این درحالی است که تاکنون چنین تلاش عظیم و سریعی برای تولید یک واکسن انجام نشده است. به گفته بسیاری از محققان تاکنون نه تنها هیچ واکسنی با این سرعت تولید نشده بلکه حتی توسعه نیافته است. این درحالی است که موفقیت یا شکست محققان در تولید واکسن، آینده این اپیدمی و بازگشت آن به کشورهای مختلف در سراسر جهان را مشخص می‌کند.

در این گزارش به برخی از مهم‌ترین تلاش‌های محققان و شرکت‌ها برای تولید واکسن ویروس کرونا و آخرین وضعیت پیشرفت‌های آنان می‌پردازیم:

واکسن دانشگاه آکسفورد در فاز دوم آزمایش‌های بالینی

یکی از واکسن‌های بالقوه ویروس کرونا که کارشناسان نسبت به آن بسیار امیدوارند AZD۱۲۲۲ نام دارد و توسط محققان دانشگاه آکسفورد ساخته شده است. این یک نسخه ضعیف شده از ویروس سرما خوردگی است که هم اکنون در فاز دوم / سوم آزمایش‌های بالینی قرار دارد.

هرچند هنوز آزمایش‌های بالینی این واکسن تکمیل نشده اما شرکت آسترازنکا اعلام کرده پیش از تایید کارآمدی، تولید آن را آغاز کرده است. این شرکت تصمیم دارد ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن مذکور را بسازد. از سوی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز با شرکت آسترا زنکا قراردادی برای تولید انبوه آن امضا کرده‌اند.

روند آغاز توزیع این واکسن وابسته به آزمایش‌های بالینی است که نتایج آن در ماه آگوست مشخص می‌شود.

شرکت چینی در انتظار نتایج فاز اولیه آزمایش بالینی

دیگر واکسنی که امید می‌رود با ویروس کرونا مقابله کند، توسط شرکت داروسازی سینووک در چین ساخته شده است. طبق اطلاعات موجود آزمایش این واکسن روی میمون‌ها موفقیت آمیز بوده است. در حال حاضر نیز واکسن مذکور روی انسان‌ها آزمایش می‌شود. نتایج اولیه فاز یک و دو آزمایش‌های بالینی واکسن چینی در ماه جاری مشخص می‌شود.

این واکسن CoronaVec نام دارد و به گفته سخنگوی شرکت این واکسن هم اکنون روی افراد ۱۸ تا ۵۹ ساله آزمایش می‌شود. به زودی آزمایش واکسن روی سالمندان آغاز می‌شود و پس از آن جمعیت جوان‌تر آزمایش می‌شوند.

فرایند آزمایش بالینی این واکسن نیز شامل ۳ مرحله است. واکسن در فاز یک روی ۱۴۴ نفر و در فاز ۲ روی ۶۰۰ نفر آزمایش شده است.

آزمایش واکسن مدرنا با حضور ۳۰ هزار شرکت کننده

نخستین واکسن کرونایی که وارد مرحله آزمایش بالینی شده بود به شرکت مدرنا تعلق داشت، این واکسن نخستین بار در ماه مارس به افراد تزریق شد. این واکسن با استفاده از فناوری mRNA ساخته شده است. البته این فناوری هنوز تایید نشده اما به کمک آن به سلول‌ها دستور داده می‌شود تا پروتئین‌های خاصی را بسازند. این واکسن طی سه ماه از طرحی در رایانه به آزمایش بالینی رسید و اطلاعات مرحله اول آزمایش بالینی در اواخر ماه می ارائه شد.

سومین مرحله آزمایش بالینی واکسن این شرکت در ماه جولای آغاز می‌شود. به گفته مدیران شرکت این واکسن احتمالاً در ۲۰۲۱ تولید انبوه می‌شود. استفانی بانسل مدیر ارشد اجرایی مدرنا در این باره می‌گوید: به نظر می‌رسد ما می‌توانیم تا ماه نوامبر به اطلاعاتی درباره کارآمدی واکسن دست یابیم. این اطلاعات به مدرنا کمک می‌کند تا در اواخر سال جاری میلادی یا اوایل ۲۰۲۱ میلادی برای تایید واکسن در مراجع قانونی اقدام کند.

این شرکت اخیراً اعلام کرد امیدوار است در فاز سوم آزمایش بالینی ۳۰ هزار نفر را استخدام کند.

تولید واکسن آلمانی- آمریکایی mRNA

شرکت آلمانی «بیوانتک» مشغول توسعه چند واکسن مبتنی بر mRNA برای ویروس کرونا است. این شرکت داروسازی برای ساخت واکسن ویروس کرونا با شرکت فایزر همکاری می‌کند. این دو شرکت پیش از این برای ساخت یک واکسن آنفلونزا با یکدیگر همکاری کرده‌اند. اما با شیوع کووید ۱۹ هر دو شرکت از اواسط ماه مارس تصمیم گرفتند تلاش‌های خود را روی واکسن ویروس کرونا متمرکز کنند.

این دو شرکت هم اکنون آزمایش‌های کلینیکی در آلمان و آمریکا را آغاز کرده‌اند اما برخلاف واکسن مدرنا و دیگر شرکت‌ها، آنها مشغول توسعه ۴ واکسن بالقوه هستند که هر کدام تفاوت‌های نامحسوسی با یکدیگر دارند.

نتایج مرحله اول آزمایش بالینی در ماه جاری میلادی منتشر می‌شود و تست‌های بیشتری پس از آن انجام خواهد شد. به گفته مدیر ارشد اجرایی شرکت آلمانی اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود تا پایان اکتبر واکسن آماده خواهد بود.

واکسنی با استفاده از ویروس مهندسی شده

واکسن شرکت چینی کن سینو (Can Sino) مانند مدرنا سریع‌تر از بقیه به واکسن توسعه یافته تری دست یافت. هر دو واکسن در بازه زمانی مشابه اما با فاصله ۶ هزار مایل (یکی در آمریکا و دیگری در چین) نخستین دوز واکسن را به داوطلبان تزریق و مرحله اول آزمایش بالینی را آغاز کردند.

نتایج مرحله اول آزمایش واکسن کن سینو در یک ژورنال پزشکی منتشر و توسط محققان دیگر بررسی شده است. اطلاعات نشان می‌دهد تزریق واکسن در ۱۰۸ بیمار واکنش سیستم ایمنی را برانگیخته است. اما هنوز تاثیرگذاری دقیق واکسن در مقابل ویروس مشخص نیست. همچنین عوارض جانبی سبب شد محققان آزمایش دوز بالای واکسن را متوقف کند.

واکسن کن سینو با استفاده از نوعی ادنو ویروس مهندسی ژنتیک شده ساخته شده است. به بیان ساده‌تر توالی دی ان ای برای پروتئین اسپایک ویروس کرونا به وسیله یک ادنوویروس ارائه می‌شود.

مهر/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: