bazarnews

کد خبر: ۷۲۴۲۸
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
ورود بنیاد مستضعفان به بازار مسکن؛
پرویز فتاح با بیان اینکه بنیاد مستضعفان برای ودیعه مسکن افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد ۱۵۰ میلیارد تومان پرداخت کرد اظهار داشت: امروز به منظور  موضوع اجارات نیز بنیاد مستضعفان مجموعا ۸۰ میلیارد تومان بلاعوض و به صورت نقد اختصاص می‌دهد.

گروه اقتصادکلان بازارنیوز: پرویز فتاح در جمع خبرنگاران در خصوص کمک بنیاد مستضعفان به مددجویان و افراد نیازمند در حوزه ودیعه و اجاره مسکن،‌ اظهار کرد: گزارشاتی که از سطح جامعه دریافت کردیم بیانگر فشار روی اقشار ضعیف از نظر معیشت است و متأسفانه نرخ سرسام‌آور اجاره‌بها  نیز این فشار را مضاعف کرده است.

وی با اشاره به اینکه تأمین هزینه مبلغ رهن و اجاره‌بها از سوی سازمان‌های حمایتی مثل سازمان بهزیستی و کمیته امداد کار بسیار سختی است، افزود: هفته گذشته از مسئولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای بررسی این موضوع دعوت کردم، مسئولان این دو سازمان ضمن ارائه آمار،‌ به صورت کتبی اعلام کردند افراد تحت پوشش آنها از نظر تأمین اجاره و ودیعه مسکن شرایط سختی دارند. ما نیز در بنیاد مستضعفان این موضوع را بررسی کردیم و با اذن هیئت امنا، تصمیم گرفتیم در این بحث و در حوزه معیشتی کمک کنیم.

رئیس بنیاد مستضعفین ادامه داد: هم در موضوع ودیعه مسکن و هم برای اجاره افراد تحت پوشش و نیازمندان از طریق این دو سازمان حمایتی، از سوی بنیاد امروز این کمک‌ها اجرایی می شود. بنیاد مستضعفان برای ودیعه مسکن افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد 150 میلیارد تومان پرداخت کرد و از طریق سازمان بهزیستی و کمیته امداد به صورت ودیعه و بدون کارمزد و سریع در اختیار این خانواده‌ها و نیازمندان قرار می‌گیرد. این کمک‌ها در شهر و روستا صورت می‌گیرد.

فتاح با اشاره به اینکه امروز به منظور  موضوع اجارات نیز بنیاد مستضعفان مجموعا 80 میلیارد تومان بلاعوض و به صورت نقد اختصاص و کارسازی می‌کند، تصریح کرد: این مبلغ به حساب دو سازمان حمایتی واریز شده تا بتوانند برای اجارات اقشار ضعیف هم کمک کنند. سازوکار نحوه انجام این کمک در موضوع ودیعه و اجاره با دو سازمان حمایتی یعنی کمیته امداد و سازمان بهزیستی است. بنیاد مستضعفان این پول را در صندوق قرض‌الحسنه قرار داده است و کمیته امداد و سازمان بهزیستی هم نظرشان همین بود. این مبلغ آنجا واریز می شود و طبق دستورالعملی که آنها تهیه کرده‌اند، از امروز یا فردا این کمک‌ها به اقشار نیازمند قابل واگذاری و انجام است.

وی در ادامه افزود: در خصوص پرداخت اجاره‌بها ابتدا بحث فقط مددجویان تحت پوشش مطرح بود اما در توافقنامه‌ای که با این دو سازمان حمایتی صورت گرفت قرار شد که این مبلغ برای افراد خارج از پوشش و دیگر نیازمندان نیز اختصاص یابد. توافق ما با صندوق قرضه‌الحسنه به این صورت است که بنیاد مستضعفان هر مقدار ودیعه در این صندوق قرار بدهد، 50 درصد نیز آنها اضافه کنند یعنی اگر ما 150 میلیارد تومان در این صندوق ببریم آنها نیز  75  میلیارد بدون کارمزد اختصاص دهند.

فتاح گفت: برای پرداخت این مبلغ به نیازمندان از سوی دو سازمان حمایتی اولویت‌بندی‌ها مشخص شده و لیستشان نیز آماده شده است.  طی نامه ای که به بنیاد داشتند سازوکار آماده است و از امروز کارشان را شروع می‌کنند.

رئیس بنیاد مستضعفان درباره اینکه آیا این اولین بار است که بنیاد در این خصوص به افراد نیازمند کمک می کند گفت: بنیاد از اول بحران کرونا وارد مدار کمک شده است و  و با این کمک 230 میلیاردی که امروز به کمیته امداد و سازمان بهزیستی می‌شود مجموع کمک هایمان در کرونا به این دو سازمان 570 میلیارد تومان به صورت نقد است. تا الان حدود 1380 میلیارد تومان نقد پرداخت کردیم که بیش از یک سوم از طریق این دو سازمان حمایتی بوده است. البته روند کمک‌های ما بنا به تشخصی که می‌دهیم و یا مراجعاتی  که به ما می شود، ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی به خصوص در حوزه مسکن گفت: این موضوع طی دو ماه اخیر شدت و حدت پیدا کرده  و مراجعات بیشتر شده  است. کمک بنیاد در حوزه اجاره بها و ودیعه مسکن برای اولین بار است اما همانطور که قبلا اعلام کردیم از اول بروز کرونا در کنار دولت و مسئولان نظام و مردم عزیز بودیم و با همه ظرفیت این اطمینان را می‌دهیم که بنیاد مستضعفان در پساکرونا و در این شرایط سخت اقتصادی که به تبع کرونا به بعضی از اقشار تحمیل می‌شود در کنار مردم عزیز و دولت خواهیم بود.

فتاح در خصوص میزان مبلغ اختصاص یافته به دو سازمان حمایتی گفت: از مبلغ 150 میلیارد تومان به نسبت جمعیت 100 میلیارد برای کمیته امداد و 50 میلیارد برای سازمان بهزیستی است.  مجموعه ودیعه 150 میلیارد تومان است که با هم افزایی در صندوق قرض الحسنه  225 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: برای اختصاص این مبلغ به نیازمندان حدی مشخص نکردیم اما دو سازمان حمایتی، حدود 20 تا 30 میلیون برای هر خانواده در نظر گرفته‌اند.

رئیس بنیاد مستضعفان درباره همکاری بنیاد با وزارت راه و شهرسازی برای تامین مسکن نیازمندان گفت: بنده در این زمینه صحبتی با وزیر راه و شهرسازی داشتم. خود ما پیشنهاد کردیم که می‌توانیم در آوردن زمین یا بقیه اقدامات برای اقشار ضعیف کمک کنیم. مثل کاری که الان می‌کنیم. بالاخره دولت هم برای مسکن و اجارات طرح هایی دارد و کمک‌های ما تنه نمی‌زند و موازی کاری نیست  بلکه مکمل آن است. بالاخره سازمان بهزیستی بخشی از دولت است و با آنها هماهنگ کردیم. با وزیر راه و شهرسازی هم صحبت شده اگر طرحشان دقیق باشد، بنیاد با افتخار می‌تواند در زمینه های مختلف برای تامین و یا احداث مسکن برای اقشار مستضعف کمک کند.

فتاح در پاسخ به سوالی در این خصوص که کدام یکی از زمین‌های بنیاد مستضعفان برای احداث مسکن نیازمندان استفاده می‌شود، گفت:  بعضی از زمین‌های ما در جایی واقع است که اصلاً صلاح نیست در این خصوص استفاده شود اما برای کمک در این موضوع علاقه‌مند هستیم و می‌خواهیم بخشی از موضوع باشیم. ما در بنیاد علوی بنیاد، برای اقشار ضعیف و مستضعف موضوع تامین مسکن آنها را تامین می کنیم. ماه قبل با وزیر رفاه و رئیس سازمان بهزیستی توافق امضا کردیم و ما تمام مسکن خانواده‌های دو معلول به بالا را احداث می‌کنیم و آنجا تعهد دادیم الان هم در حال اقدام است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: