bazarnews

کد خبر: ۷۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۴
صادرات در ٦ ماهه ابتدای سال رشد ٦ درصدی داشت
رییس سازمان توسعه تجارت در خصوص دادن نمایندگی شرکت سازنده گوشی های اپل به ایران گفت:ظاهرا سازنده این گوشی ها قصد ندارد به ایران نمایندگی بدهد و البته این فقط مشکل ایران نیست.
بازار نیوز - مجتبی خسروتاج، رییس سازمان توسعه تجارت امروز در یک نشست خبری با شاره به اینکه تعداد ثبت نام کنندگان در فرایند انتخاب صادر کننده نمونه امسال ١٠ درصد افزایش یافته و تهران از نظر تعداد متقاضیان در صدر  قرار دارد، تعداد کل ثبت نام کنندگان در سامانه نمونش را ٤٧٨ بنگاه اعلام کرد و گفت: ٤٦١ بنگاه در بخش کالا و ١٧ بنگاه در بخش خدمات ثبت نام کردند.

قائم مقام وزیر صنعت، با بیان اینکه استان های ایلام، چهارمحال بختیاری، اردبیل، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویر احمد در فرایند امسال مشارکت نداشته اند، تاکید کرد: استان تهران با ٥٣ بنگاه متقاضی در رتبه اول مشارکت استان ها و پس از آن استان های خراسان رضوی با ١٤ و اصفهان و فارس با ١٢ بنگاه متقاضی در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی ادامه داد: از بین متقاضیان ٧٥ درصد امتیاز مربوط به دارا بودن استانداردهای مدیریتی بین المللی را کسب کردند این در حالی است که فقط  ٤١ درصد متقاضیان امتیاز مربوط به استانداردهای کیفی بین المللی  را به دست آورده اند. ١٩ درصد از متقاضیان برند خود را در بازارهای هدف به ثبت رسانده اند و ٤١ درصد در نمایشگاه های بین المللی حضور فعال داشته اند.

خسروتاج به رشد ٦ درصدی صادرات در ٦ ماهه ابتدایی سال جاری اشاره و تاکید کرد: میزان درآمدهای صادراتی به ٢١.٧ میلیارد دلار رسیده که از نظر وزنی نشان دهنده رشد ٢٥.٥ درصدی است اما متاسفانه از برنامه صادرات ٥٠ میلیارد دلار در سال جاری عقب هستیم.
وی افزود: میزان صادرات میعانات گازی  ٣.٥ میلیارد دلار بوده که از نظر وزنی از کاهش ٣ درصدی و از نظر ارزش دلاری از ١٣ درصد کاهش برخوردار شده است.
وی با اشاره به  اینکه صادرات در بخش صنعت به رغم رشد ٨ درصدی از نظر وزنی،  از نظر ارزش ١ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: درآمدهای ناشی از صادرات  در بخش صنعت در شش ماهه سال جاری ٧.٢ میلیارد دلار بوده است.

قائم مقام وزیر صنعت ادامه داد: چین، اولین، امارات دومین و عراق سومین مقصد صادراتی طی شش ماهه نخست سال جاری بوده است.
وی با اشاره به اینکه میزان صادرات به کره، ژاپن و عمان افزایش یافته است، ابراز امیدواری کرد سهم کشورهای اروپایی در صادرات ایران افزایش یابد.

وی با اشاره به رشد ١١ درصدی ارزش صادرات فرش و صنایع دستی، از کاهش ٧ درصدی ارزش صادرات محصولات کشاورزی  و رشد ٤١ درصدی ارزش بخش معدن خبر داد.
خسروتاج با اشاره به اهمیت تراز تجاری در کلیه کشورها،گفت: کنترل سیاست های تجاری ، گمرکی و ... در صادرات و واردات اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها تراز تجاری منفی دارند، اظهار کرد: سیاست جایگزینی واردات محور سیاست های ما بوده است، به گونه ای که به سمت افزایش ظرفیت تولید پیش برویم و در واقع می توان گفت که این سیاست دلیل مثبت شدن تراز تجاری بوده است.

خسروتاج با اشاره به اینکه با نظام تعرفه سعی کردیم از تولید داخل حمایت کنیم، اضافه کرد: تعرفه ها برای برای برخی کالاها افزایشی و برای برخی کاهشی بوده اما در مجموع ما تعرفه های بالایی داریم.

وی با تاکید بر اینکه استانداردهای فنی را باید جدی گرفت، اظهار کرد: کاهش قیمت کالاهای اساسی در جهان، کاهش واردات کالاهای اساسی عمده و حجیم ، کاهش  واردات کالاهای مصرفی بادوام و کاهش واردات برخی مواد خام واسطه ای از علل کاهش واردات بوده است.
رییس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: صادرات به کشورهای عمان، تایوان، کره  و سوریه  در شش ماهه امسال و در فضای پسابرجام رشد داشته است.

 وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برای شش ماه دوم سال بازار هدف مشخصی را در نظر دارید؟ گفت: در یک بررسی حدود ٥٠ کشور را به عنوان کشور هدف تعیین کردیم به گونه ای که لیست وارداتی این کشورها و صادرات خود را بررسی کرده و و پتانسیل بالقوه خود را در نظر می گیریم و صادرات خواهیم داشت. در این راستا برگزاری نمایشگاه در این کشورها و دعوت از هیاتهای تجاری از برنامه های ما است.

قائم مقام وزیر صنعت با بیان اینکه باید فضا را برای همه استعدادها در کشور و به روی همه محصولات باز کنیم، افزود: موضوع نوآرری در همین راستا مطرح است زیرا در فضای رقابت کپی برداری زیاد است  و ما باید با حرکت به سمت نوآوری به سوی تولید محصولات جدید برویم، ما باید روی نام و نشان های تجاری داخلی  و برند سازی کار کنیم.

خسروتاج با اشاره به اینکه برای رشد صادرات باید سرمایه گذاری کنیم، ادامه داد: در زمینه نرخ ارز، صادرکنندگان می گویند که سه سال است که نرخ ارز تغییر نکرده و این در حالی است که هزینه تولید تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه یکسان سازی نرخ ارز تاثیری برای صادرات ندارد، گفت: جلوگیری از واردات مواد ارزان و جلوگیری از فساد ناشی از دو نرخی از مزایای یکسان سازی نرخ ارز است اما صادرکننده می گوید که نرخ ارز باید به گونه ای باشد که هزینه هایی مانند افزایش دستمزد و هزینه تولید را پوشش دهد و به دنبال این نیستند که نرخ ارز به ارز مبادله ای نزدیک شود.
رییس سازمان توسعه تجارت درباره مهمترین اتفاق تجاری پس از برجام گفت: اکثر هیات‌های تجاری که پس از برجام به ایران سفر کردند بخش خصوصی کشورها بودند که در راستای منافعشان حرکت می کنند، منافع آنها در فروش کالا، سرمایه گذاری و سرمایه گذاری مشترک است و ما نباید انتظار  داشته باشیم که فقط دنبال خرید کالاهای ما باشند و این موضوع بستگی به سیاستهای ما دارد که چگونه می توانیم بلوغ بنگاهی خود را گسترش دهیم تا منافع ملی را تامین کنیم. در قرارداد با پژو و رنو که دیدید که ٤٠ درصد تولید باید داخلی باشد.

خسروتاج در پاسخ به سوالی درباره واردات گوشی های آیفون گفت: به غیر از اپل که سازنده اش قصد ندارد نمایندگی بدهد، که البته فقط مربوط به ایران نیست و ظاهرا در مورد سایر کشورها نیز چنین است، سایر شرکت ها به ایران نمایندگی می دهند و کسانی که می خواهند در بازار ایران فعالیت کنند باید نمایندگی رسمی بدهند.

وی افزود: بنابراین در مورد اپل گفتیم شرکت هایی که خدمات پس از فروش دارند، ظرفیتت های خود را به سازمان حمایت اعلام کنند. ٩ شرکت اکنون می توانند واردات آیفون را انجام دهند .

رییس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: هزینه واردات رسمی ١٧_١٨ درصد است که این موضوع زمینه قاچاق و واردات غیر رسمی را  فراهم کرده است.

خسروتاج تاکید کرد: در مورد موبایل بهترین راه برای کنترل قاچاق ریجسترینگ است که این طرح به صورت پایلوت انجام شده و موفق هم بوده است. کسانی که به صورت قاچاق موبایل وارد کرده اند باید نگران باشند که با اجرای این طرح موبایل ها دیگر کار نکند.
وی در پایان گفت: دولت قصدی برای پرداخت معوقات صادراتی ندارد، دست دولت بسته و منابع محدود است
اقتصاد آنلاین
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: