bazarnews

کد خبر: ۷۲۸۷۵
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶
هرچند دارایکم آنطور که باید و شاید مورد استقبال مردم قرار نگرفت، اما بازدهی خوب این صندوق باعث شده بسیاری از مردم منتظر صندوق بعدی که قرار است از سوی دولت عرضه شود بنشینند.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: چندی پیش یک سوم از وعده عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس اجرا و نخستین واحد سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) " واسطه‌گری مالی یکم " با نماد دارایکم  در بورس عرضه شد. بازدهی این صندوق باعث شد جذابیت این صندوق‌ها برای مردم دو چندان شود و خود را برای ETF بعدی آماده کنند.

 

سهام دولت در کدام بخش‌ها عرضه خواهد شد؟

دولت قصد داشت سهام خود در شرکت‌های دولتی در بورس عرضه کند و در این راستا سه صندوق تعریف شد که شامل شرکت‌هایی می شود که در حال حاضر در بورس وجود دارند. این سه صندوق شامل صندوق واسطه‌گری مالی، پالایشی (چهار پالایشگاه به ارزش ۲۲ هزار میلیارد تومان) و صنایع فلزی و خودروسازی می‌شود.

در این راستا، پذیره‌نویسی نخستین صندوق که شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه ‌های البرز و اتکایی امین می‌شد، اواسط اردیبهشت آغاز و معامله آن نیز تقریبا یک ماه پس از پدیذه نویسی تحت نماد دارایکم آغاز شد.

ویژگی بارز این واگذاری، بهره ‌مندی کلیه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی بود. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، ۲۰ میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده بود. پذیره‌ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر بوده و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود نداشت.

 

صندوق بعدی کدام است؟

هرچند دارایکم آنطور که باید و شاید مورد استقبال مردم قرار نگرفت و درحالی که باید باید ۱۷ هزار میلیارد تومان وجه جذب می‌کرد اما فقط ۶۰۰۰ میلیارد تومان جذب کرد اما بازدهی خوب این صندوق (افزایش ۲.۷ برابری این صندوق) باعث شده بسیاری از مردم منتظر صندوق بعدی که قرار است از سوی دولت عرضه شود بنشینند.

بر این اساس به گفته علی صحرایی-مدیرعامل بورس تهران-بین دو صندوق باقی‌مانده پالایشی و صنایع فلزی و خودرو،دومین صندوق قابل معامله که قرار است در بورس عرضه شود مربوط به صنایع فلزی و خودرویی است.

البته زمان عرضه این صندوق هنوز مشخص نیست و طبق گفته‌های حسن قالیباف اصل- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار- هنوز دولت از این سازمان ETF جدید درخواست نکرده است.

برچسب ها: بورس ، دارایکم ، صندوق ETF
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: