bazarnews

کد خبر: ۷۳۱۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۸
رئیس کل بانک‌مرکزی گفت: سخت‌گیری برخی بانک‌ها درباره وثیقه با برنامه‌ریزی آنها برای تعیین زمان مناسب بازپرداخت وام غیرضروری است.
بازار نیوز - ولی‌الله سیف عصر امروز در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین با بیان این مطلب اظهارکرد: خارجی‌ها از دستاوردهای دولت ایران در نظم بخشی و ساماندهی به اقتصاد خود از جمله در حوزه کاهش تورم و تک رقمی کردن آن متعجب هستند.
 
وی ادامه داد: وقتی از این دستاوردها سخن گفته می‌شود، مسئولان صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که در جریان فعالیت‌های کشورها در حوزه‌های اقتصادی هستند، تعجب می‌کنند ایران چگونه توانسته تورم بالای 40 درصدی را در مدت زمان اندکی تک‌رقمی کند و بازار ملتهب ارز خود را آرام سازد.
 
سیف،گفت: این شرایط در حالی رقم خورده که به واسطه تحولات قیمت نفت اوضاع اقتصادی خیلی از کشورها با بحران روبرو شده به عنوان مثال عربستان در اقدامی عجیب و بی سابقه حقوق کارکنان و کارمندان خود را کاهش داده است.
 
سیف با بیان اینکه آثار تحرک در اقتصاد خود را مشاهده می‌کنیم، افزود: در سه ماهه نخست امسال رشد اقتصادی کشور به 5.4 درصد رسیده که نشانه مثبتی برای اقتصاد کشور در سال جاری است.
 
وی اظهار کرد: یکی از حداقل‌ترین کارهایی که دولت‌ها برای تحرک بخشی به فعالیت‌های بخش خصوصی و سرمایه گذاران باید انجام دهند مهیا ساختن بستر ثبات و آرامش در اقتصاد است که این موضوع را در سال های اخیر شاهد بوده ایم.
 
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در آغاز کار دولت یازدهم شاهد تورم بالای 40 درصد بودیم که این رقم امروز به 9.4 درصد کاهش یافته و تک‌رقمی شده، اضافه کرد: علاوه بر این امروز شاهد آرامش و ثبات در اقتصاد کشور هستیم که این موضوع موجب شده تا سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی جرات تصمیم‌گیری پیدا کرده و قدرت پیش‌بینی آینده را داشته باشند.
 
وی از امسال به عنوان سالی ویژه برای اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: دولت یازدهم تلاش زیادی را در سه سال و نیم گذشته انجام داد تا فعالیت‌های اقتصادی کشور را که بخشی از آن در گذشته دچار انحراف شده بود را به مسیر اصلی خود بازگردانده و روی ریل صحیح قرار دهد.
 
سیف با بیان اینکه خود را مقید به ایجاد انضباط در سیاست‌های پولی و مالی و بودجه‌ای کرده‌ایم، اظهار کرد: توجه به این موضوع آثار خوب و مثبتی را در اقتصاد کشور به جا گذاشته است. در دوره گذشته نرخ ارز با نوسان‌های زیادی همراه بود و فعالان اقتصادی را دچار شوک می‌کرد ولی امروز از این موضوع خبری نیست و قیمت ارز به دور از هیجان‌ها و التهاب‌های غیرمعمول روند طبیعی خود را در پیش دارد.
 
رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: سیاست بانک‌مرکزی در رابطه با ارز؛ کنترل قیمت و جلوگیری از نوسان‌های هیجانی است. با استمرار تورم تک رقمی شاهد افزایش قدرت اقتصادی کشور خواهیم بود و انتظار داریم با این روند حتی شاهد کاهش قیمت ارز نیز باشیم.
 
وی به تلاش‌های دولت برای پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: در این حوزه گام‌های زیادی برداشته شده که یکی از آنها تعیین هرکدام از اعضای هیات دولت به عنوان جانشین فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در چند استان به منظور پیشبرد بهتر کارها و تصمیم گیری ها در این حوزه است.
 
جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در قزوین افزود: یکی از نکات مورد توجه مقام معظم رهبری در پیشبرد اقتصاد مقاومتی توجه به بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط است که نظام بانکی نیز تمرکز خود را برای اعطای تسهیلات مالی در این حوزه قرار داده است.
 
وی با بیان اینکه بانک‌ها در دنیا مسئول تامین منابع مالی بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط هستند که معمولا این منابع به شکل کوتاه مدت اعطا می‌شوند، افزود: تامین منابع برای بنگاه‌های بزرگ که عمدتا بلند مدت هستند در اختیار بازار سرمایه است. به طور طبیعی واحدهای اقتصادی بزرگ از قدرت بیشتر و صدای بلندتری نسبت به بنگاه های متوسط و کوچک برخوردار هستند که این موضوع اهمیت حمایت از بنگاه های کوچک تر را می رساند.
 
رئیس بانک مرکزی به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اعطای تسهیلات سرمایه در گردش مورد نیاز بنگاه های اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: این پیشنهاد از همان ابتدای طرح شدن مورد استقبال بانک مرکزی قرار گرفت.
 
سیف ادامه داد: اولویت پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای کوچک و متوسط است که در نقاط مختلف کشور پراکنده شده اند.
 
وی اضافه کرد: این اولویت در پرداخت تسهیلات بانکی مزایای زیادی دارد که از جمله آنها رونق اشتغال در استان های مختلف و کاهش مهاجرت برای یافتن شغل است.
 
سیف با اشاره به سیاست‌های نظام بانکی برای حمایت از تولید، یادآور شد: درکل کشور ارائه تسهیلات به 11 هزار و 766 واحد به تصویب رسیده که از این میان 88 هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.
 
رئیس کل بانک مرکزی گفت: برای پرداخت تسهیلات، بانک‌ها نباید سابقه بدهی بنگاه‌ها را در نظر بگیرند که البته این موضوع به معنای چشم پوشی از دریافت طلب آنها نیست چراکه بانک‌مرکزی نمی‌تواند به بانک‌ها بگوید که از طلب‌های خود گذشت کنند.
 
سیف اتکای نظام بانکی کشور به وثیقه را زیاد دانست و گفت: می‌توان با ارزیابی دقیق از زمان راه اندازی، فعالیت و به سود رسیدن واحدهای دریافت کننده تسهیلات، نسبت به تعیین زمان بازپرداخت وام و میزان آن اقدام کرد و به این ترتیب از اتکای زیاد به وثیقه کاست.
 
وی، سخت‌گیری برخی بانک‌ها درباره وثیقه را با برنامه‌ریزی آنها برای تعیین زمان مناسب بازپرداخت وام غیرضروری خواند و ادامه داد: در این شیوه بنگاه‌ها پیش از آغاز کار و به سود رسیدن مجبور به بازپرداخت تسهیلات نیستند و دچار مشکل و سردرگمی نمی‌شوند و بانک‌ها می‌توانند اطمینان بیشتری از بازگشت به موقع تسهیلات خود داشته باشند.
 
سیف در ادامه منابع بانکی را محدود خواند و اظهار کرد: این منابع باید به درستی و در جای خود صرف شده و هزینه شوند تا شاهد تحول در تولید و اقتصاد کشور باشیم.
 
جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در قزوین از این استان به عنوان یکی از استان‌های مطرح کشور در حوزه تولید و اقتصاد نام برد و پیشنهاد داد تا با تشکیل کارگروهی به منظور فعال‌سازی بنگاه‌های اقتصادی قزوین، از ظرفیت بانک‌های عامل برای فعال کردن این بنگاه‌ها و تحرک بخشی به تولید در این استان به شکل مناسب استفاده شود.
ایلنا
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: