bazarnews

کد خبر: ۷۳۳۴
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۸
رونمایی جدید سیف از نرخ رشد اقتصاد:
سرانجام بعد از مدت‌ها، سکوت بانک مرکزی درباره نرخ رشد اقتصادی شکست. این بار سیف در بین اظهارات خود از رشد اقتصادی ۵.۴ درصدی بهار امسال رونمایی کرده است.
بازار نیوز - نرخ رشد اقتصادی و اعلام آن از سوی مراجع رسمی یعنی بانک مرکزی و مرکز آمار در سال گذشته با حواشی بسیاری همراه شد و هیچ یک از دو مرجع به روال قبلی خود به طور سه یا شش ماهه آمار رشد را اعلام نکردند و تنها بعد از پایان سال بود که مرکز آمار از رشد حدود ۰.۹ درصدی اقتصادی سال ۱۳۹۴ خبر داد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا،این در حالی است که بسیاری معتقد بودند به دلیل روند نزولی که در رشد اقتصادی سال گذشته رخ داده، مراجع رسمی منتشر کننده آمار از اعلام آن خودداری کردند، اما به هر حال در سال جاری نیز با وجود این که مرکز آمار در مرداد ماه امسال رشد اقتصادی بهار را اعلام و خبرداد که در سه ماه نخست امسال رشد تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت به ۴.۴ درصد رسیده است.

اما در شرایطی بانک مرکزی بیش از ۱.۵ سال بود که هیچ آماری از رشد اقتصادی اعلام و حتی برای بهار امسال نیز در این باره هیچ رقمی منتشر نکرده بود و تنها رئیس کل بانک مرکزی به پیش‌بینی رشد حدود پنج درصدی برای سال جاری در اظهاراتش اکتفا می‌کرد، وی در جلسه اخیر خود در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قزوین اعلام کرده که رشد اقتصادی سه ماهه ابتدایی سال جاری به ۵.۴ درصد رسیده است.

گر چه بانک مرکزی جزئیاتی از دلایل افزایش رشد اقتصادی به ۵.۴ درصد از رقم کمتر از  یک درصدی سال گذشته منتشر نکرده اما بر اساس آن‌چه که تاکنون مدیران اقتصادی و حتی کارشناسان بر آن اذعان داشته‌اند عمده دلیل این افزایش رشد به بالا رفتن میزان تولید و صادرات نفت در سال جاری بر می‌گردد.

به هر صورت اکنون با اعلام رشد ۵.۴ درصدی اقتصادی از سوی رئیس کل بانک مرکزی و فاصله یک درصدی آن نسبت به نرخ اعلامی مرکز آمار انتظار می‌رود که بانک مرکزی جزئیات کامل رشد اقتصادی بهار را منتشر کند.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: