bazarnews

کد خبر: ۷۳۵۹۳
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲
وزیر تعاون، کار و رفاه اجماعی گفت: حضور در بازار بورس و عرضه بیشتر سهام منحصر به وزارت تعاون نیست و همه شرکت‌های دولتی و بخش عمومی غیر دولتی و بانک‌ها باید در بورس عرضه شوند و سهام شناور خود را افزایش دهند.

به گزارش بازارنیوز به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمدشریعتمداری» در نشست «کارگروه تحلیل بازار سرمایه و تدوین استراتژی سرمایه‌گذاری»  با اشاره به حضور، نقش و اثرگذاری شرکت‌های زیر مجموعه این وزارتخانه در بازار بورس، بر اتخاذ رویکردی آینده نگرانه و توصیه‌های سیاستی برای رشد و رونق این بخش تاکید کرد.

وی به ورود شرکت های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بازار بورس اشاره کرد و افزود: باید برای سود دهی و بهره‌برداری مناسب برنامه‌ریزی عملیاتی داشته باشیم به گونه‌ای که در جریان تغییرات بازار دچار زیان هنگفت نشوند.

وزیر تعاون بیان کرد: سیاست‌های اتخاذ شده در زمینه حضور در بازار سرمایه باید از مصارف کلی به مصارف عملیاتی هدایت شود.  

وی اضافه کرد: باید در کنار پیروی از سیاست‌های کلان حوزه بورس، برای بهره برداری و اثربخشی بیشتر از این بازار، با تشکیل اتاق عملیات متشکل از نمایندگان دستگاه‌های تابعه، همفکری و تشریک مساعی داشت.

شریعتمداری تاکید کرد: به ازای میزان سهامی که شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون دارند، باید در تصمیم گیری‌های بازار سرمایه مداخله و نقش آفرینی کنید، همچنین باید سیاست‌های روشنی در سطح ملی برای مدیریت مناسب بازار سرمایه و در سطح صندوق‌ها برای نحوه حضور و تاثیر گذاری در این بازار در کارگروه های تخصصی تدوین و پیشنهاد شود.

وی افزود: از ۴۵ میلیون نفر دارنده سهام عدالت در کشور تنها سه درصد سهم خود را فروخته اند.

وزیر تعاون تصریح کرد: دستور رئیس جمهوری و مصوبه دولت مبنی بر حضور در بازار بورس و عرضه بیشتر سهام منحصر به این وزارتخانه نیست و همه شرکت‌های دولتی و بخش عمومی غیر دولتی و بانک‌ها باید در بورس عرضه شوند و سهام شناور خود را افزایش دهند.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون نیز در این نشست به روند رو به رشد سرمایه گذاری و سودآوری بازار سرمایه کشورمان به ویژه در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: این فرایند اگر در بلند مدت ادامه پیدا کند می‌تواند شکاف اجتماعی و افزایش فاصله طبقاتی در جامعه منجر شود بنابراین باید با استراتژی درست، زمینه حضور دهک‌های پایین جامعه به ویژه کارگران و بازنشستگان را در این بازار فراهم آورد.

میرزائی، یکی از پیشنهادات مطرح شده برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بازار بورس به ویژه دهک‌های پایین جامعه را بیمه سهام عنوان کرد و افزود: در حال پیگیری این موضوع هستیم چراکه باعث می‌شود بدون اینکه باری به سهامداران تحمیل شود ریسک کاهش یابد.

در این نشست روندهای بازار سرمایه به تفکیک صنایع و جایگاه سبد سرمایه گذاری های صندوق های بازنشستگی در هر صنعت، بازدهی و ترکیب دارایی شرکت های پورتفوگردان بررسی شد.

برچسب ها: بورس ، وزیر رفاه ، دولت
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: