bazarnews

کد خبر: ۷۳۶۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی نکاتی را در خصوص وام ودیعه مستاجران یادآور شد.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در جدیدترین یادداشت اینستاگرامی خود چند نکته در خصوص وام ودیعه مستاجران نوشت:

این وام « ودیعه مسکن »نیست. بلکه، « کمک ودیعه مسکن » است.هدف؛ کمک به تأمین افزایش تحقق یافته در ودیعهٔ اجاره‌های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر درسال جاری می باشد.

با توجه به محدودیت اعتبار تخصیص یافته برای جبران وکنترل آثارشیوع کرونا برای سیستم بانکی(حداکثر ۷۵هزار میلیارد تومان) اختصاص بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان با نرخ ۱۳درصد،آن هم با موکول کردن بر گرداندن اصل وام به پایان دوره یک ساله، با درنظر گرفتن سایر تعهدات کرونایی، مقدور نبود.

افرادی که با تأئید وزارت راه وشهرسازی واجد شرایط استفاده از این وام باشند، اگر به جای پرداخت ماهانه سود وام و پرداخت اصل آن در پایان سال، توانایی پرداخت اصل وسود وام به صورت ماهانه را داشته باشند، می‌توانند با انتخاب خود، این وام را با اقساط ۳۰ ماهه ونرخ ۱۲درصد دریافت کنند.

محدودیت منابع اختصاص یافته برای مقابله با آثارکرونا به علت تأمین یک سوم آن منابع، از ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی ودر جهت فراهم سازی امکان تعدیل نرخ سودآن بوده است.بانک مرکزی ضمن جهت گیری برای کمک به اقشارکم درآمد و آسیب پذیر، تمام تلاش خود را بر کنترل نقدینگی و نیز آثار تورمی آن، در شرایط سخت اقتصادی کشور متمرکز کرده است.

جامعه هدف این طرح، اقشارکم درآمد و آسیب پذیر است. ازکلیه بانک‌ها میخواهم درکنار تلاش خود برای تأمین مالی واحدهای تولیدی، برای سایر متقاضیان محترم نیز با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (۱۸درصد) وام کمک ودیعه مسکن پرداخت کرده و اولویت لازم را به آن بدهند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: