bazarnews

کد خبر: ۷۳۸۵۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
مسئولان پایان آبان ماه را زمان اتمام مسکن مهر در شهر‌های بالای ۲۵ هزار نفر و پایان سال جاری را زمان تکمیل این پروژه در شهر‌های جدید اعلام کرده‌اند.

از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر اجرای یک میلیون و ۱۹۰ هزار واحد در شهر‌های بالای ۲۵ هزار نفر به عهده سازمان ملی زمین و مسکن، ۳۶۰ هزار و ۵۳۰ واحد در شهر‌های جدید و مابقی در روستا‌ها و شهر‌های کمتر از ۲۵ هزار نفر تعریف شد.

تحویل ۹۷.۵ درصد مسکن مهر در شهر‌های بالای ۲۵ هزار نفر

ماموریت سازمان ملی زمین و مسکن در پروژه مسکن مهر ۱۲ سال طول کشید تا این سازمان بالاخره آن را در پایان سال ۱۳۹۸ به انجام برساند و البته هنوز کمتر از ۳۰ هزار واحد به دلایل مختلف به اتمام نرسیده است. با این وجود می‌توان گفت تقریباً ۹۷.۵ درصد ماموریت سازمان ملی در بخش مسکن مهر پایان یافته است.

علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن وعده داده که تا پایان آبان ماه تمامی واحد‌های مسکن مهر بدون مشکل حقوقی در شهر‌های بالای ۲۵ هزار نفر به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

رسیدن ۹۶ درصد واحد‌ها در شهر‌های جدید به مرحله نازک‌کاری

در شهر‌های جدید نیز طبق آماری که اول مرداد ماه امسال ارائه شده از مجموع ۳۶۰ هزار و ۵۳۰ واحد مسکونی در تعهد شرکت عمران شهر‌های جدید برای ساخت در قالب مسکن مهر در این شهرها، تاکنون نزدیک به ۲۶۲ هزار واحد تحویل متقاضیان شده است.

در شهر‌های جدید ۹۶ درصد واحد‌ها به مرحله نازک‌کاری رسیده، اما به دلیل ضعف خدمات و انشعابات، قابلیت تحویل ندارد. عمده واحد‌هایی که در شهر‌های جدید باقی مانده مربوط به استان تهران و البرز و مشخصاً شهر‌های جدید پردیس، پرند و هشتگرد است که بر اساس وعده قرار است تا پایان سال جاری به متقاضیان تحویل داده شود.

سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد برای تکمیل خدمات و زیرساخت‌های مسکن مهر در شهر جدید پردیس اختصاص یافت و امسال نیز اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان وام برای سایر شهر‌ها در دستور کار قرار دارد.

مابقی واحد‌های مسکن مهر در شهر‌های کمتر از ۲۵ هزار نفر زیر نظر بنیاد مسکن تعریف شد که با توجه به آن که عمده تسهیلات اختصاص یافته به این بخش‌ها از نوع خود مالکی بود تقریباً تمامی واحد‌ها به سرانجام رسیده و تکمیل شده است.

اختصاص ۲۵۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل مسکن مهر در شهر‌های جدید

حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهر‌های جدید درباره اقدامات انجام شده برای تکمیل مسکن مهر در محدوده مسئولیت خود اظهار کرد: مجلس در قانون بودجه ۹۹ به شرکت عمران شهر‌های جدید اجازه داده تا از منابع خود شامل تهاتر زمین، تسهیلات بانکی و فروش عرصه برای تکمیل زیرساخت‌ها و ابنیه واحد‌های باقی مانده مسکن مهر استفاده کند؛ البته خرید عرصه برای متقاضیان اجباری نیست.

وی با بیان اینکه نازک‌کاری ٩٦ درصد از کل پروژه‌های مسکن مهر دارای متقاضی در شهر‌های جدید به پایان رسیده است گفت: سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای سرعت دهی به پروژه‌های پردیس از بانک مسکن دریافت کردیم. رقمی که امسال پیش‌بینی شده حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان وام بانکی است که ۳۵۰ میلیارد تومان آن برای تسریع پروژه‌های شهر جدید پرند اختصاص خواهد یافت.

با توجه به آمار فوق به نظر می‌رسد راه زیادی تا قیچی شدن ربان مسکن مهر باقی نمانده است. به خصوص که دولت پروژه ۴۰۰ هزار واحدی طرح اقدام ملی مسکن را هم اکنون در دستور کار قرار داده و تسریع این پروژه به تکمیل مسکن مهر وابستگی زیادی دارد.

 

ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: