bazarnews

کد خبر: ۷۴۱۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات با افزایش 138.307 واحدی به عدد 77 هزار و 702واحد رسید.
بازار نیوز - شاخص کل در ابعاد بلند مدت در روند صعودی قرار گرفته است و همچنان در ابتدای راه روند مدنظر ارزیابی می‌شود. هر چند در ابعاد کوتاه مدت احتمالات نوسانات منفی بیشتر نمود پیدا می‌کند. به احتمال بسیار زیاد، تا پایان سال جاری، شاخص کل سقف 89 هزار واحد را شکسته و به سمت اهداف بالاتر حرکت کند.

محمد مهدی عشریه تحلیلگر بازارسرمایه و کارشناس ارشد مهندسی مالی در گزارشی به تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس و شاخص‌های سیمان، خودرو و پالایشگاه را مورد بررسی قرار داده است. شرح آنها را در ادامه می خوانید. 

شاخص کل و ارتفاع 89 هزار واحدی تا پایان سال
شاخص کل در ابعاد بلند مدت در روند صعودی قرار گرفته است و همچنان در ابتدای راه روند مدنظر ارزیابی می‌شود. هر چند در ابعاد کوتاه مدت احتمالات نوسانات منفی بیشتر نمود پیدا می‌کند. به احتمال بسیار زیاد، تا پایان سال جاری، شاخص کل سقف 89 هزار واحد را شکسته و به سمت اهداف بالاتر حرکت کند. حداقل هدف شاخص در روند صعودی فعلی، 130 هزار واحد ارزیابی می‌شود. از بعد کلان، انتخابات امریکا در کوتاه مدت، سوئیفت و انتخابات ایران در بلند مدت و همچنین قیمت جهانی نفت و کامودیتی‌ها، بر روی اتفاقات بازار سرمایه سایه افکنده است.

شاخص سیمان و ریسک پایین 
شاخص سیمان، ظاهرا تغییر فاز خود را آغاز کرده است و تمایل بیشتری به افزایش از خود نشان داده است. پیش‌بینی می‌شود شاخص سیمان در میان مدت حداقل رشد 30 درصدی را به همراه داشته باشد. همچنین در بلند مدت نیز، شاخص گروه مستعد رشد و ثبت اهداف جدید در بازه زمانی حدود دو ساله است. پیش‌بینی می‌شود گروه سیمان، با توجه به افت شدیدی که در سالیان اخیر و متاثر از رکود و اتفاقات منطقه‌ای بود، کاهش قیمت شدیدی را تجربه نخواهند کرد لذا بسیار کم ریسک ارزیابی می‌گردند. هرچند در اتفاقات منطقه‌ای ضعف مدیران سیمانی به دلیل ناتوانی در فروش سیمان و وابستگی شدید به چند بازار محدود به شدت نمود پیدا کرد، اما توجه به اتفاقات منطقه‌ای قدرت تصمیم‌گیری در مورد این گروه را تسهیل می‌سازد.

شاخص خودرو و روند نامناسب
شاخص گروه روند مناسبی را نشان نمی‌دهد. احتمال افت شاخص گروه خودرو در کوتاه مدت بسیار زیاد ارزیابی می‌شود. هر چند از بعد کلان و موج شماری، شاخص گروه خودرو برای تکمیل روند سال گذشته خود، به موج جدیدی برای صعود نیاز دارد ولی در حال حاضر احتمال این رشد ضعیف ارزیابی می‌شود. در ابعاد میان مدت نیز شاخص گروه خودرو به صورت افقی و کم نوسان ارزیابی می‌شود. گروه خودرو با توجه به قراردادها و اتفاقاتی که متاثر از برجام بود، با رشدهای قابل توجهی مواجه شدند ولی تاکنون نتوانستند در توجیه رشدهای اخیر خود، صورت‌های مالی مناسبی به بازار ارائه دهند و همین مساله باعث فروکش توجه بازار به این گروه شد.

شاخص پالایشگاه و اصلاح کوتاه مدت
شاخص گروه، در ابعاد کوتاه مدت، بر روی مقاومت بسیار مهمی قرار دارد. احتمال بسیار زیاد شاخص گروه، با اصلاح در کوتاه مدت مواجه شود. پس از اصلاح مذکور، گروه رشد خود را در ابعاد بلند مدت آغاز کرده و با توجه به شکست مقاومت نفت در قیمت 52 دلار، شاهد رشد این گروه و بازگشت پالایشگاه‌ها به روزهای خوش خواهیم بود.
اقتصاد نیوز 
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: