bazarnews

کد خبر: ۷۴۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۶
با شیوع ویروس کرونا موجی از راهکارها برای درمان خودسرانه این بیماری منتشر شد، در یکی از این راهکارها اشاره شده که با غرغره آب نمک می‌توان ویروس کرونا در گلو را از بین برد، اما این موضوع چه میزان صحت دارد؟

طی روزهای گذشته شایعه‌ای منتشر شد مبنی بر اینکه ویروس کرونا در ریه تکثیر نمی‌شود و تنها بمدت یک هفته در گلوی فرد آلوده تکثیر می‌شود که می‌توان با غرغره آب نمک، این ویروس را ریشه‌کن کرد.

در این رابطه متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: این ویروس از طریق تنفس به فرد منتقل می‌شود و ابتدا سلول‌هایی که گلو، راه‌های هوایی و ریه‌ها را فرش کرده‌اند، آلوده می‌کنند.

دکتر پریوش داودیان ضمن رد این شایعه، ادامه داد: این سلول ها تبدیل به کارخانه کروناویروس می‌شوند و ویروس های بیشتری تولید می‌شوند تا اینکه جاهای دیگر بدن را آلوده کند.

وی افزود: در این مرحله ابتدایی، علائم در شخص بروز نمی‌کند که البته بعضی از افراد شاید هرگز علائمی نشان ندهند. زمان بین آلودگی و ظهور اولین علائم از یک تا دو روز تا یک ماه می‌باشد، ولی به طور متوسط یک هفته است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری هرمزگان ادامه داد: بسیاری از افراد بیماری خفیفی از این ویروس را تجربه می‌کنند که علائمی همچون تب، گلودرد، سردرد، سرفه، ضعف و خستگی را به همراه دارد.

وی اظهار کرد: اگر بیماری پیشرفت کند به خاطر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی، بدن دچار التهاب می‌شود؛ این التهاب بیش از اندازه می‌تواند باعث آسیب در بدن و بروز علائم شدید شده یا حتی منجر به مرگ شود؛ همچنین اگر سیستم ایمنی نتواند جلوی ویروس مقاومت کند، در هر گوشه بدن گسترش می‌یابد که صدمات بیشتری وارد می‌کند.

دکتر داوودیان ضمن اشاره به اینکه علائم وخیم بیماری از روز هشتم به بعد بروز می‌کند، گفت: سندرم دیسترس تنفسی حاد، ناشی از التهاب گسترده در ریه هاست که باعث توقف اکسیژن گیری مورد نیاز برای بقای بدن می‌شود. همچنین التهاب شدید می‌تواند باعث آسیب به کلیه، کبد، قلب، مغز و روده ها نیز بشود.

وی تصریح کرد:در این مرحله، این ویروس چنان التهاب گسترده‌ای را ایجاد می‌کند که بدن تسلیم می‌شود و به نارسایی چند عضو منجر می‌شود. درمان در این مرحله بسیار تهاجمی‌ خواهد بود و می‌تواند استفاده از دستگاه اکسیژن رسانی مصنوعی باشد.

داوودیان تاکید کرد: با توجه به اینکه بطور قطعی مشخص نمی‌باشد که چه کسانی جزو بیست درصدی می‌شوند که علائم شدید و وخیمی را نشان می‌دهند، حتما تمام افراد باید اصول بهداشتی لازم را برای جلوگیری از ابتلا به ویروس، رعایت کنند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری هرمزگان درخصوص غرغره آب نمک، خاطرنشان کرد: تاکنون هیچگونه دارو و درمان قطعی برای از بین بردن ویروس کرونا وجود ندارد و برخی روش‌ها فقط برای کاهش علامت‌های این بیماری می‌باشد.

 

تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: