bazarnews

کد خبر: ۷۴۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
سخنگوی دولت عنوان کرد؛
سخنگوی دولت اظهار داشت: برخی نگرانی‌ها در خصوص حباب کاذب و یا برخی سوء استفاده‌ها، اصل این اتفاق مبارک را نباید خدشه دار کند، چون در ذات بورس فراز و نشیب و افت و خیز وجود دارد و با نگاه ویژه و حمایتی که دنبال خواهد شد و به رغم احتمال برخی تخلیه هیجانات در بازار سرمایه، بورس در درازمدت رشد خود را حفظ خواهد کرد.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: با توجه شرایط پیش آمده برای ربیعی، دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور و سخنگوی دولت، در روزهای اخیر به بخش عمده‌ای از سوالات پاسخ مکتوب داده شده است. امروز نیز سخنگوی دولت به تعداد دیگری از این سوالات پاسخ مکتوب داده‌اند. تلاش می‌شود به سایر سوالات نیز در روزهای آینده پاسخ داده شود.

 سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه؛ بسیاری از تحلیگران اقتصادی معتقدند که رشد بورس و مشارکت بیش از  ۶۰درصدی مردم در آن، نظام حکمرانی کشور را در مسیر یک تحول شگرف قرار داده است، یعنی نظام های سیاسی و دولت ها در کشور دیگر نمی توانند دست به اقدامات خلق الساعه در اقتصاد بزنند چرا که هر تصمیم اشتباهی در اقتصاد و بورس می تواند وضعیت معیشتی دامنه وسیعی از اقشار مردمی را تحت تاثیر قرار دهد، لطفا ابتدا بفرمایید این قرائت را قبول دارید و بعد اینکه دولت برای نهادینه کردن این وضعیت چه برنامه‌ای دارد؟ گفت: این سوال و تحلیل قابل تاملی است. معتقدم بورس را ابتدا باید به عنوان یک گزاره اقتصادی مورد بررسی قرار داد. در اقتصاد ایران پیش از این بازارهای موازی با بورس وجود داشته که بازدهی آن یک بازدهی عمومی مولد نبوده و صرفا سوداگری را برای عده ای خاص به دنبال داشت. هنر دولت این بود که بازار سرمایه را به صورت مستقیم با جریان تولید، جریان شفافیت سرمایه و خلق ثروت برای بخش عظیمی از جامعه شفاف و قابل دسترسی کرد.

وی ادامه داد: از منظر گزاره‌های اقتصادی اولا بازار بورس بازدهی بهتری دارد و ثانیا گام بلندی در راستای خصوصی سازی واقعی برداشته شده است. جریان خصوصی سازی در ایران مراحل مختلفی را پشت سرگذاشته است. در دوره ای شاهد تجربه‌ای از خصوصی سازی بودیم که بخش کمی از جامعه از آن بهره مند شدند و با نگاهی تجاری، خصوصی سازی دنبال شد.

ربیعی تصریح کرد: پس از ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری که می توانست یک پارادایم در تحول مثبت اقتصادی ایجاد کند، نوعی خصوصی‌سازی نارس صورت گرفت و بخش بسیار کمی به شکل نامناسب به بخش خصوصی و درصد زیادی به نهادهای عمومی واگذار شد که در حقیقت سرمایه و صنعت را در اختیار شرکت های نسل چندم دولتی قرار داد که مصیبت جدیدی از کاستن شفافیت و زمینه سازی فشار برای سهم گیری را ایجاد کرد.

سخنگوی با بیان اینکه این دولت در حال برداشتن گام جدید خصوصی سازی با مشارکت بالای مردم و شفافیت زیاد است، گفت: عرضه سهام در بورس و در گام‌های بعدی عرضه مدیریت صورت خواهد گرفت و آینده نشان خواهد داد این تلاش‌ها چه خدمتی  را به اقتصاد ایران انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: برخی نگرانی‌ها در خصوص حباب کاذب و یا برخی سوء استفاده‌ها، اصل این اتفاق مبارک را نباید خدشه دار کند چون در ذات بورس فراز و نشیب و افت و خیز وجود دارد و با نگاه ویژه و حمایتی که دنبال خواهد شد و به رغم احتمال برخی تخلیه هیجانات در بازار سرمایه، بورس در درازمدت رشد خود را حفظ خواهد کرد.

وی ادامه داد: ورود بیش از 40 میلیون ایرانی به بازار سرمایه، روندی را که باید بعد از چندین دهه در کشور رخ می‌داد را سرعت بخشید. امروز هر سهم کامل سهام عدالت بیش از 16 میلیون تومان است و دیگر مانند گذشته سهام عدالت تنها یک کاغذ بی‌ارزش نیست.

ربیعی افزود: تصمیم دولت و تاکید رئیس جمهور محترم در خصوص سهم شناوری شرکت‌های دولتی در حقیقت خدمتی است که منجر به کوچک سازی دولت و شیفت دولتی بودن شرکت ها به خصوصی خواهد شد.

وی افزود: همانگونه که در سوال شما مطرح شده است بسیاری از اقتصاددانان و تحلیل‌گران اقتصاد سیاسی بر تاثیر بازار سرمایه در شیوه حکمرانی صحه می‌گذارند و به نظر من نیز یکی از برنامه های هر دولتی در آینده باید استمرار روند شفافیت مالی، ایجاد سازوکار ورود نقدینگی به چرخه تولید، مردمی کردن اقتصاد از طریق بورس، آرامش روانی در اقتصاد و.... مواردی از این قبیل باشد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: