bazarnews

کد خبر: ۷۴۵۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶
حج تمتع که در ادامه شیوع ویروس کرونا با تدابیر سختگیرانه‌ای برگزار شد، پس از پنج روز پایان یافت. وزارت حج عربستان اعلام کرد هیچ گزارشی از ابتلای زائران به این بیماری تا روز آخر حج ثبت نشده است.

حج تمتع امسال به پنج روز محدود شد. مراسم از روز چهارشنبه، هشتم مردادماه با جمعیتی محدود آغاز شد و قرار بود تا دوازدهم ذی الحجه (یکشنبه، ۱۲ مردادماه) ادامه داشته باشد. زائران شب گذشته پس از رمی جمرات به مکه برگشتند تا با طواف معروفِ «وداع» کعبه، حج را کامل کنند.
عربستان حج امسال را به ساکنان این کشور محدود کرد و به مسلمانان کشورهای دیگر اجازه نداد در این مراسم شرکت کنند. سازمان بهداشت جهانی به عربستان پیشنهاد کرده بود لغو کامل حج را بررسی کند. در نهایت عربستان در کمتر از یک ماهِ باقی مانده تا آغاز این مراسم، از برگزاری حج محدود با جمعیتی متشکل از خارجی های مقیم و شهروندان این کشور خبر داد. این تصمیم زمانی اعلام شد که نزدیک به ۱۰ کشور از حج انصراف داده بودند.
عربستان نخست اعلام کرد حج را با یک هزار زائر برگزار می کند که ۷۰ درصد آن ها خارجی های مقیم این کشور هستند اما بعد رسانه های این کشور خبر دادند که جمعیت حجاج از ۱۰ هزار نفر فراتر رفته است.
زائران در جریان این مراسم فقط در مکه حضور داشتند و اعمال اصلی را انجام دادند. آن ها قبل از حج، هفت روز قرنطینه بودند و تست کرونا دادند تا جواز حضور در حج را دریافت کردند. مقام های امنیتی سعودی همچنین اعلام کردند تدابیر شدید امنیتی را در تمام مکان های مرتبط با حج به اجرا گذاشته اند. آن ها در نخستین روز از آغاز حج از دستگیری ۲۴۴ زائر غیرقانونی خبر دادند.
خبرگزاری واس وابسته به عربستان سعودی اعلام کرد مراسم حج توسط ۶۲۵۰ دوربین کنترل شده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: