bazarnews

کد خبر: ۷۴۵۸۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در واکنش به اظهاراتی که "بانک‌ها را عامل گرانی مسکن می‌داند"، گفت: ورود بانک‌ها به اجاره و معامله واحد‌های مسکونی ممنوع است و آن‌ها در این زمینه مورد نظارت بانک مرکزی قرار دارند. همچنین، از سوی هیئت نظارت بر بانک‌ها مجازات می‌شوند.

این روزها گفته هایی مطرح می شود مبنی براینکه بانک ها عامل گرانی مسکن هستند و فعالیت آن ها در عرصه ساخت وساز و خرید و فروش مسکن، منجر به ایجاد اختلال در نظام عرضه و تقاضا در این بازار شده است.
در این زمینه محمدرضا جمشیدی - دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی - در گفت و گو با ایسنا، اینگونه توضیح داد که بانک ها چندین سال است که اجازه ندارند اقدام به خرید ملک کنند، مگر اینکه از محل سهام خود و نه از محل سپرده ها، ملک خریداری کنند. همچنین، فقط بانک مسکن اجازه دارد علاوه بر اعطای تسهیلات برای ساخت وساز مسکن، وام خرید مسکن هم ارائه دهد و سایر بانک ها فقط می توانند در زمینه اعطای تسهیلات برای مشارکت مدنی در ساخت مسکن اقدام کنند. 
شروط دریافت تسهیلات ساخت مسکن از بانک ها
وی ادامه داد: معادل ۲۰ درصد از منابع بانک ها می تواند صرف پرداخت تسهیلات برای مشارکت مدنی در ساخت مسکن شود و شرط اعطای این نوع تسهیلات هم این است که متقاضیان زمین احداث مسکن را داشته باشند و قسمتی از ساختمان را نیز احداث کرده باشند، زیرا در غیر اینصورت بانک ها حق اعطای تسهیلات ساخت مسکن ندارند.
دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در پاسخ به اینکه گفته می شود بانک ها تعداد زیادی مسکن و خانه های خالی دارند، گفت: در اکثر استان ها زمانی که می خواهند رئیس شعبه بانک را انتخاب کنند، ممکن است که آن فرد جزو اعضای آن شهر نباشد و از افراد باتجربه شهرهای دیگر استفاده و آن ها را به آن شهر اعزام کنند.

برچسب ها: بانک ، مسکن ، تسهیلات
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: