bazarnews

کد خبر: ۷۴۷۱۴
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹
اولین اسناد کاداستر اراضی کشاورزی با حضور معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اختیار مالکین اراضی کشاورزی روستای ولیاران استان زنجان قرار گرفت.
گروه راه و مسکن بازارنیوز: اسناد کاداستر اراضی کشاورزی روستای ولیاران استان زنجان به عنوان اولین منطقه پایلوت کشور در صدور اسناد کاداستر اراضی کشاورزی با حضور سعادتیان معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جلسه شورای اداری این استان در اختیار مالکین قرار گرفت.

سعادتیان، معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این جلسه با اشاره به صدور این اسناد برای اولین بار گفت: این اقدام در اجرای سیاست‌های تحولی قوه قضاییه و تاکید رییس دستگاه قضا بر اجرای کاداستر و پیگیری‌های جدی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که اجرای کاداستر را اولویت اصلی سازمان عنوان کرده‌اند، صورت گرفت.
 
وی ادامه داد: اولویت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اجرای کاداستر نیز اجرای کاداستر کشاورزی و منابع طبیعی است؛ چراکه اعتقاد داریم اجرای کاداستر در اراضی کشاورزی، موجب افزایش ارزش افزوده، رونق اقتصادی کشاورزان و پیشگیری از اختلاف زارعین و بهره برداران اراضی کشاورزی در حد فاصل‌ها خواهد بود و آرامش روانی بر جامعه حاکم می‌نمایند.
 
معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اجرای کاداستر موجب مدیریت صحیح بر زمین، حذف استعلامات فیزیکی و کاغذی بین ادارات، ایجاد بستر خدمات الکترونیک و رونق معاملات دیجیتال خواهد بود.
 
سعادتیان گفت: با اجرای کاداستر کشاورزی حقوق دائم بر اراضی ملی و اشخاص در زمین‌های کشاورزی و باغات با مختصات دقیق در سامانه کاداستر پیاده شده و اختلاف اراضی ملی و مستثنیات را به طور کامل از بین می‌برد.
 
وی یادآور شد: این اسناد در راستای تفاهم نامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت جهاد کشاورزی در فروردین ماه سال جاری صادرشده و استان زنجان به عنوان استان پایلوت در قدم اول با تثبیت بیش از ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی روستای ولیاران نسبت به صدور ۱۰۳۳ برگ سند برای قطعات کشاورزی این روستا اقدام نموده است.

وی ضمن اشاره به گستردگی و اهمیت این طرح عنوان کرد: صدور این اسناد بعد از ۵۰ سال صورت می‌گیرد و با ادامه آن اکثریت اراضی کشاورزی کشور دارای سند کاداستری خواهند شد که نقش بسزایی در تثبیت مالکیت‌ها و کاهش اختلافات و همچنین قضازدایی دارد.

معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با گلایه از عملکرد منابع طبیعی استان زنجان افزود: اداره کل منابع طبیعی استان زنجان همکاری لازم در تثبیت و صدور اسناد کاداستری این اراضی را با اداره ثبت اسناد و املاک استان نداشته است و امیدواریم در ادامه طرح شاهد همکاری همه دستگاه‌های ذیربط علی الخصوص منابع طبیعی باشیم.
 
سعادتیان همچنین ضمن حضور در اداره‌های جهاد کشاورزی و امور اراضی استان زنجان با مدیران کل جهاد کشاورزی و امور اراضی استان گفتگو کرد.

معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه این سفر ضمن حضور در اداره امور نقشه برداری و کاداستر اداره کل ثبت اسناد و املاک استان زنجان به بررسی عملکرد واحد نقشه برداری و کاداستر استان پرداخت و در جریان اقدامات این اداره در راستای تفاهم نامه فروردین ماه سال جاری بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.

سعادتیان از اداره اجرای اسناد رسمی و واحد ثبتی ناحیه یک و دو زنجان بازدید کرد و ضمن حضور در قسمت‌های مختلف این ادارات در گفتگویی صمیمانه با همکاران به بررسی عملکرد و مشکلات آن‌ها پرداخت.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: