bazarnews

کد خبر: ۷۵۰۱۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
بازار بورس امروز در پی اتفاقات روز گذشته دچار ریزشی جدی شد و مردم را در صف‌های فروش قرار داد.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: شاخص کل بورس در ابتدای معاملات امروز( 21 مردادماه) تا ساعت 11 صبح، با بیش از 57 هزار واحد افت به عدد 2 میلیون و 7 هزار واحدی رسید. 

کارشناسان بازار سرمایه علت این افت را کاهش نرخ ارز و درگیری دولتی‌ها بر سر عرضه دارا دوم و همچنین زمزمه طرح عرضه اوراق سلف نفتی که به طرح گشایش اقتصادی معروف است، می دانند.

دولت در چند ماهه اخیر بارها و بارها رسما به مردم سیگنال خرید داده است و اکنون با شانه خالی کردن از عرضه ETF دوم، به صورت ناگهانی یک سیگنال فروش عمومی را صادر کرده و این موضوع بازار را به خون کشیده است.

سازمان خصوصی سازی و وزارت نفت به تفاهم نرسیدند و اکنون، سازمان خصوصی سازی بنا دارد که به صورت مستقیم سهام پالایشگاه‌ها را در بازار به مردم عرضه کند و از آنجایی که نقدینگی مورد نیاز برای خرید این مقدار از دارایی در بازار وجود ندارد، کل بازار منفی خواهد شد.

این عرضه‌ها به دلیل سهم بالای پالایشی‌ها از شاخص کل بر تمام بازار تاثیر خواهد گذاشت.

دعوای دستگاه‌های دولتی اکنون بازار را به بدترین شکل ممکن در راستای سقوط قرار داده است و اگر به این موضوع رسیدگی نشود، بدون شک مقصر از دست رفتن دارایی‌های مردم ساده‌دل، کسی خواهد بود که به صورت عمومی سیگنال خرید صادر می‌کرد تا جبران کسری بودجه کند.

حال تنها راهی که باقی مانده، این است که دولت بار دیگر حمایت از بورس را جدی گرفته و عرضه ETF دوم را اجرایی کند؛ در غیر این صورت اعتماد ایجاد شده در بورس نیز فرو خواهد ریخت و این بار شاهد یک جهش دلاری بسیار جدی خواهیم بود که با توجه به نبود درآمدهای نفتی و ارزی، جلوگیری از آن برای دولت ممکن نخواهد بود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: