bazarnews

کد خبر: ۷۵۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
روحانی گفت: با اینکه هر سه قوه زحمت‌هایی کشیده‌اید، امّا عده‌ای با هدف دلسرد کردن مردم می‌گویند ممکن است طرح دولت، زحمتی را برای پرداخت در دولت بعد ایجاد کند و دولت می‌خواهد فشار را از خودش بردارد و به دولت بعد تحمیل کند؛ این یک حرف کاملاً ‌بی‌اساس و دروغ است.

حجّت‌الاسلام حسن روحانی، صبح امروز (چهارشنبه ۲۲ مرداد) در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه کشور را در سخت‌ترین شرایط تاریخ اداره می‌کنیم، شرایط، عادی نیست و دشمنان فکر می‌کردند ما قدرت تاب‌آوری نخواهیم داشت و امروز دو سال و نیم است در برابر این فشار و تهدید و فشار اقتصادی تروریسی علیه ملّت ایران دولت و ملت در کنار هم پابرجا ایستاده‌اند و مسیر و راه خودشان را دارند ادامه می‌دهند.

وی ادامه داد: البته میدان جنگ، ‌مشکلاتی هم دارد. میدان جنگ،‌ زخمی شدن هم دارد. در میدان جنگ، شهادت هم وجود دارد. میدان جنگ است با ویژ‌گی‌های خودش. خود قرآن هم به این واقعیت اشاره می‌کند که در میدان جنگ فراز و نشیب فراوانی وجود دارد.

روحانی تصریح کرد: خدا می‌تواند در این فراز و نشیب دست ما را بگیرد تا به موفقیت برسیم.

روحانی با بیان اینکه آمریکا و صهیونیست و ارتجاع منطقه  فکر کرده بودند با تحریم سال ۹۷ از لحاظ اقتصادی کشور را دچار بحران می‌کنند، گفت: آن‌ها فکر می‌کردند این بحران اقتصادی تبدیل به بحران اجتماعی می‌شود و بحران اجتماعی به بحران امنیتی تبدیل می‌شود. در هر سه مرحله ناموفق بودند؛ نه بحران اقتصادی درست شد نه بحران اجتماعی و نه امنیتی. البته در شرایط تحریم،‌ زندگی مردم با سختی و فشار ‌توام خواهد بود. مردم هم این واقعیت را حس و لمس می‌کنند و به خوبی هم مقاومت می‌کنند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح،‌ خطا و اشتباه است، تصریح کرد: اگر آمار رشد اقتصادی دولت با نفت را در سال‌های ۹۳ تا ۹۶ با هم مقایسه کنیم می‌بینیم ما در یکی از سال‌ها، رشد ۱۴ درصد هم داشته‌ایم و به طور متوسط رشد ۵ درصد اقتصادی با نفت داشته‌ایم. وقتی از رشد اقتصادی با نفت حرف می‌زنیم و نفت تحریم می‌شود خب رشد اقتصادی تبدیل به رشد منفی می‌شود و اینکه یک روزنامه یا موسسه یا آدمی این سال‌ها را در کنار هم می‌گذارد و می‌گوید دولت رشد مثبت نداشته، این درست نیست.

روحانی افزود: این دولت کشور را در شرایط رشد منفی هفت ممیز چهاردهم تحویل گرفته، گفت: تا سال ۹۷ که این تحریم شدید نبوده کشور را با رشد متوسط ۵ درصد اداره کرده‌ایم. اگر نفت را کنار بگذاریم که این تحریم عمدتاً روی نفت است وقتی رشد اقتصادی بدون نفت را حساب کنیم می‌بینیم حتی در شرایط فشار هم همین سال ۹۸ رشد بدون نفت ما مثبت بود؛ ۱/۱.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید توجه کنیم که در زمین دشمن بازی نکنیم، تصریح کرد: دشمن می‌خواهد به مردم القا کند و بگوید که از لحاظ اقتصادی و سیاسی و اجتماعی به پیروزی رسیده است. ما در عمل می‌خواهیم اثبات کنیم دشمن دچار شکست شده است. بنابراین در بخش اقتصادی دولت همه توان خودش را به کار گرفته است.

وی با بیان اینکه دولت تلاش کرده نقدینگی را کنترل کند، گفت: دولت توان خودش را به‌کار گرفته تا با تحریم نفتی شدیداً‌ مقابله کند و بتواند فروش نفت را با چارچوبی که در حال نهایی کردن آن است به فروش برساند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت می‌خواهد در بخش بودجه‌ای بین منابع و مخارجش تعدل ایجاد کند و برای مردمی که به آینده نگاه می‌کنند، سرمایه مطمئنی را ایجاد کند. یک سرمایه مطمئنی در اختیار مردم باشد. یک حداقل را دولت تضمین می‌کند و یک حداکثر هم وجود دارد که مردم می توانند بر مبنای آن برنامه‌ریزی کنند و جان تازه‌ای هم به بورس بدهد.

وی با بیان اینکه این مجموعه طرحی است که ستاد اقتصادی دولت در ضمن هفته‌های گذشته روی آن بحث کرده و به تصویب رسانده، گفت: دولت این طرح را به جلسه سران قوا هم برده در دو جلسه بحث کرده و کلیت آن را به تصویب رسانده و بعد از مراحل نهایی مصوبه، دولت آیین‌نامه‌های اجرایی را خواهد نوشت و حتماً‌ در زندگی مردم تأثیرگذار خواهد بود.

روحانی ادامه داد: کاری که هفته‌ها و ماه‌ها دولت زحمت کشیده و دوقوه دیگر هم زحمت کشیده‌اند یکسری افراد پیدا می‌شود که من نمی‌دانم مبانی‌شان برای اینکه مردم را دلسرد کنند چیست؟ می‌گویند ممکن است طرح دولت، زحمتی را برای پرداخت در دولت بعد ایجاد کند و دولت می‌خواهد فشار را از خودش بردارد و به دولت بعد تحمیل کند؛ این یک حرف کاملاً ‌بی‌اساس و دروغ است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اینکه ما امروز این همه طرح پتروشیمی داریم افتتاح می‌کنیم و ۱۷ پتروشیمی را افتتاح می‌کنیم اگر کسی بگوید دولت همه‌اش به نفع دولت بعد عمل می‌کند و مرتب، پتروشیمی افتتاح می‌کند و سرمایه دولت بعد را افزایش می‌دهد، این حرف درست است؟ بگوید دولت به‌طور مرتب در پارس جنوبی فازها را افتتاح می‌کند و اثرش برای دولت بعد است. مرتب در روستاها گاز و آب و برق می‌کشد و اثرش برای دولت بعدی است. این حرف کودکانه و بچگانه است. این دولت و آن دولت یعنی چه؟ همه دولت‌ها منتخب و خادم مردم هستیم.

وی با بیان اینکه باید کشور را در شدیدترین شرایط تحریم اداره کنیم و شوخی نداریم، اظهار داشت: کسی که به طرح دولت ایراد می‌گیرد لطفاً ‌بگوید راه حلش چیست. با فحاشی و ردیف کردن جملات درشت که مشکلی از کشور حل نمی‌شود.

رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه به مردم عزیز قول داده‌ایم در شرایط تحریم تسلیم نمی‌شویم و به این قول‌مان عمل کردیم، اظهار داشت: اینکه آدمی بیاید حرفی بزند و بعد برود پشت تریبون و حرفی بزند یا مقاله‌ای بنویسد، ما همه یک ملت هستیم و در برابر یک دشمن ایستاده‌ایم. این حرف‌ها یعنی چه؟ 

ادامه دارد ...

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: