bazarnews

کد خبر: ۷۵۱۲۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
کاملا هریس در ابتدای کمپین انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری از بازگشت آمریکا به برجام حمایت کرده است، اما بررسی روند کاری گذشته‌اش نشان می‌دهد که با لابی اسراییل نیز رابطه نسبتا خوبی دارد.

سرانجام گمانه زنی‌ها برای انتخاب گزینه معاونت "جو بایدن" به پایان رسید و بایدن سناتور "کاملا هریس" را بعنوان معاون خویش برگزید.

اهمیت معاون در نبرد سخت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اگرچه زیاد نیست اما کم هم نیست؛ طوریکه برای برخی کاندیداها می‌تواند بسیار پراهمیت نیز جلوه کند.

مرور روندهای انتخاباتی ایالات متحده آمریکا در حداقل چهاردهه اخیر نشان میدهد که روسای جمهوری که توانسته‌اند موجهای خوبی در جامعه آمریکا ایجاد نمایند سرانجام برتری را از آن خویش ساخته‌اند.

در این میان گاه کاریزما و قدرت کلامی و نفوذ در پایگاه رای کاندیداهای ریاست جمهوری چنان بوده است که  معاون ،کاملا در زیر نام رییس جمهور از جایگاهش کاسته شده است.

این مورد را در مورد روسای جمهوری چون رونالد ریگان و حتی دونالد ترامپ میتوان بوضوح مشاهده کرد.

اما در برابر، برخی کاندیداهای ریاست جمهوری سعی داشته یا دارند که با انتخاب معاونی کارآمد، ضعف‌ها و خلاهای موجود خویش را پوشش دهند تا بتوانند با قدرت بیشتری در رقابت‌های انتخاباتی ظاهر گردند.

انتخاب کاملا هریس توسط جو بایدن را می‌توان در این راستا ارزیابی کرد.

بایدن و هریس در جریان مناظرات انتخاباتی /عکس آرشیوی/ گتی ایمجز

کاملا هریس، پوشش دهنده ضعفهای بایدن

انتخاب معاونی زن،رنگین پوست،با سنی نسبتا معقول می‌تواند در افزایش رای کمپین جوبایدن موثر افتد.

اگر مروری بر پایگاه رای دوحزب اصلی آمریکا داشته باشیم معمولا تعداد زنانی که به حزب دموکرات رای میدهند نسبت به جمهوریخواهان بیشتر است

و این ترکیب شکل گرفته می‌تواند در جذب این پایگاه بهتر عمل کند.

از سوی دیگر سناتور کاملا هریس زنی سیاهپوست باتباری هندی – جاماییکایی است و انتخاب چنین شخصیتی در دوران یکی از مهم‌ترین جنبش‌های ضدنژادپرستی در تاریخ آمریکا که پس از مرگ "جورج فلوید" شکل گرفت می‌تواند در گرایش هرچه بیشتر سیاهان به کمپین جوبایدن موثر افتد.

مورد مهم دیگر سن کاملا هریس است.

هریس 55 سال دارد و حضور معاونی با این سن می‌تواند زمینه حضور در انتخابات چهارسال دیگر ریاست جمهوری و جانشینی احتمالی برای جو بایدنی را فراهم کند که خود را رییس جمهور دوران گذار نامیده و در صورت پیروزی احتمالی با 78 سال پیرترین رییس جمهوری تاریخ آمریکا خواهد بود.

هریس در جریان کمپین انتخاباتی بایدن در 9 مارس 2020 در شهر دیترویت ایالت میشیگان/ رویترز

کاملا هریس، پوشش دهنده ضعفهای بایدن

سناتور کاملا هریس که هم اکنون سناتور ایالت کالیفرنیاست از جمله سناتورهایی است که با طرح‌های دونالد ترامپ طی سه سال اخیر مخالفت‌های جدی داشته است.

او که در سال 2017 بعنوان سناتور از ایالت کالیفرنیا انتخاب شد بارها با خروج ترامپ از برجام مخالفت کرد و از برجام بعنوان توافقی که بخوبی توانست مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود دفاع کرده است.

اسم او در اولین مناظره انتخابات مقدماتی کاندیداهای حزب دموکرات برای ریاست جمهوری در محافل سیاسی بطور جدی مطرح گشت جاییکه او در مناظره به بهترین وجهی به سوالات پاسخ داد و به نقد جدی برخی سیاست های جوبایدن پرداخت.

موفقیت کاملا هریس در مناظره اول چنان بود که تحلیلگر ارشد سیاست خارجی روزنامه نیویورک تایمز او را فردی دانست که میتواند در مناظرات در برابر ترامپ بخوبی عمل کند و حتی او را شکست دهد.

در مجموع میتوان کاملا هریس را در میان سه کاندیدای نهایی برای معاونت بایدن،بهترین دانست.

اگر "الیزابت وارن" انتخاب میشد اگرچه می‌توانست در جذب جریان پیش رو در درون حزب دموکرات بهتر عمل کند اما سن بالای هفتاد سال او خلا جانشینی آتی بایدن را نمی‌توانست پرکند و اگر "سوزان رایس" انتخاب می‌شد حواشی بیشتری پیش رو عملکردش در نمایندگی امریکا در سازمان ملل و موارد دیگر کارنامه سیاسی‌اش در دوران اوباما بود.

کاملا هریس برگ برنده دیگری را نیز با خود بهمراه دارد و آن سابقه‌اش بعنوان دادستان در ایالت کالیفرنیا و حمایت‌هایش از اهمیت وجود پلیس است همانی که دائما این روزها ترامپ بخاطرش دموکراتها را نقد می‌کند.

کاملا هریس را نه میتوان همچو جوبایدن محافظه کاری در میان حزب دموکرات دانست نه میتوان دموکراتی پیش رو همچو "برنی سندرز" و "الیزابت وارن" قلمداد کرد؛ بلکه او را باید در خط میانه حزب دموکرات دانست؛ جایی که گاهی حتی برای برخورد با مجرمان در دوران دادستانیش از مجازات اعدام دفاع کرده است و دربرابر در سخنرانی‌های گذشته از افزایش مالیات بر ثروتمندان برای بهبود وضعیت کارگران دفاع کرده است.

کاملا هریس در ابتدای کمپین انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری از بازگشت آمریکا به برجام حمایت کرده است اما بررسی روند کاری گذشته‌اش نشان می‌دهد که با لابی اسراییل نیز رابطه نسبتا خوبی دارد.

در نهایت کاملا هریس را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌هایی دانست که می‌توانست در این زمان به موفقیت کمپین انتخاباتی جو بایدن کمک کند همانی که بایدن با انتخاب او کلید شروعش را زده است.

عکس آرشیوی/ EPA

کاملا هریس، پوشش دهنده ضعفهای بایدن

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: