bazarnews

کد خبر: ۷۵۵۷۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
وضعیت بازار مسکن در سالهای اخیر به واسطه هم افزایی انواع و اقسام محرک ها به حدی پرچالش شده که متقاضیان واقعی تقریبا از آن اخراج شده اند.

 برابر آمار وزارت راه و شهرسازی در فاصله ۳ سال گذشته، قیمت هر متر واحد مسکونی از ۴ میلیون و ۶۱۹ هزار تومان به ۲۱ میلیون و ۷۷۵ هزار تومان (۵ برابر قیمت مبدأ مقایسه) جهش کرده است.
از اواسط سال ۱۳۹۶ پس از سپری شدن یک دوره رکود سنگین در بازار مسکن و صنعت ساختمان، موج افزایش قیمت مسکن از کلان شهرها به راه افتاد. اما این افزایش موتورهای محرک قوی تری در ماه های آتی داشت و هم افزایی اختلاف فاحش میزان تولید و تقاضای واقعی مسکن، افت مستمر ارزش ریال و افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی، گرانی بی سابقه مسکن را تا به امروز رقم زد و به سراسر کشور تسری داد.
بررسی میدانی فعل وانفعالات بازار مسکن در ماه های اخیر نشان می دهد، با وجود افزایش شدید قیمت ها فقر عرضه واحدهای مسکونی از سوی فروشنده توأم با افزایش مستمر قیمت در بازار کم رمق! مسکن، همچنان گریبان متقاضیان واقعی مسکن را گرفته است.
بر اساس آنچه مطرح شد، در پی افزایش شکاف میان توان متقاضیان و نرخ های اعلامی فروشندگان در بازار مسکن بحرانی تشکیل شده که برخی از متعاملین را ناچار به تماشای وضعیت کنونی کرده است. از این رو، اگر برای بازار بحران زده مسکن بی درنگ چاره اندیشی نشود، پیامدهای دردناکی برای تأمین مسکن اقشار آسیب پذیر و حتی بابت افت بیشتر تولید مسکن در کشور در پی خواهد داشت.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: