bazarnews

کد خبر: ۷۵۷۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۸
مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به بازارنیوز گفت:
پرهام فر از شروع طرح رهگیری سیگارت به منظور جلوگیری و مبارزه با قاچاق سیگار در کشور خبر داد.

شروع طرح رهگیری سیگارت از امروز/ زنجیره تولید و فروش باید در سامانه جامع تجارت ثبت شود

گروه کشت و صنعت بازارنیوز: امیر محمد پرهام فر، مدیرکل پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیرامون شروع طرح رهگیری سیگارت به منظور جلوگیری از قاچاق سیگار در کشور، به بازار نیوز گفت: شروع اولیه این طرح از سال ۹۵ بود، ولی عملیاتی شدن آن با کمک شرکت دخانیات ایران، در هفته اول اسفند آغاز شد و قرار بر این بود که همه شرکت‌ها به تبع شرکت دخانیات ایران، این طرح را اجرایی کنند، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا که منجربه تعطیلی برخی از چاپخانه‌ها شد، این طرح به تعویق افتاد.

وی افزود: با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تا شهریورماه مهلت داده شد و از امروز (اول شهریور) همه تولیدکنندگان سیگار در داخل کشور موظف هستند کد رهگیری را الساق کنند و محصول در زنجیره توزیع در داخل کشور با همین کد رهگیری تعریف شده قابل شناسایی است.

*زنجیره تولید و فروش باید در سامانه جامع تجارت ثبت شود

پرهام فر از ضرورت ثبت تولیدات و واردات در سامانه جامع تجارت خبر داد و اظهار داشت: همه مسیر زنجیره از تولیدکننده، عمده فروش و خرده فروش موظف هستند که خرید و فروش کالای خود را در کارتابل سامانه جامع تجارت ثبت کنند و نسبت به این اظهاری که انجام می‌دهند، انبارشان قابل رصد است. بدین صورت که اگر در بازرسی، بازرسان متوجه شوند کالایی در سامانه ثبت نشده، ولی در انبار وجود دارد یا  بالعکس، کالایی در ثبت شده، ولی در موجودی انبار نیست، تخلف محسوب می‌شود و طبق ضوابط اجرایی تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با این موضوع برخورد می‌شود.

مدیرکل پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بازرسان سازمان حمایت و تعزیرات و کاشفانی مثل نیروی انتظامی  با استفاده از دستگاه‌های بارکدخوان که امکان تشخیص این بارکد‌های دو بعدی را دارند، به راحتی می‌توانند در انبار یا محل عرضه کالا حضور داشته باشند و کالا را اسکن کرده و استعلام آن را از همانجا و به صورت برخط دریافت خواهند کرد.


* مهلتی برای فروش سیگار‌های از پیش تولید شده

وی پیرامون سیگار‌هایی که قبل از شروع این طرح تولید یا وارد شده اند، گفت: مهلتی مقرر شد تا تولیدکنندگان این سیگار‌ها را در آن مهلت به فروش برسانند. البته این بازه زمانی برای هر برند با توجه به نوع آن سیگار و ماندگاری که دارد، متفاوت است، اما سقف این کار را فعلا ۶ ماه در نظر گرفتیم؛ بنابراین تولیدکننندگان باید طی ۶ ماه آینده همه سیگار‌هایی که قبل از شروع طرح کد رهگیری تولید یا وارد کرده‌اند را به بازار عرضه کنند.


*۴۰ برند سیگار موجود در بازار، قاچاق محرز هستند

پرهام فر در پایان پیرامون مبارزه با برند‌های محرز قاچاق گفت: پیشتر ۴۰ برند را قاچاق محرز اعلام کردیم که در سایت ستاد موجود است که فروش آن‌ها غیرقانونی و مشمول مجازات خواهد بود؛ البته این 40 برند، معروف ترین برندهای قاچاق در بین خیل سیگار های قاچاق هستند.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: