bazarnews

کد خبر: ۷۵۷۴۳
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۵
معاون اشتغال درباره تسهیلات کرونا به مشاغل آسیب دیده گفت: ۱۴ رسته شغلی بیشتر آسیب دیده از بحران کرونا تاکنون بیش از ۲.۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات از دولت دریافت کرده‌اند.

30اردیبهشت ماه بود که در راستای شیوع ویروس کرونا و آسیب دیدن کسب و کارها, مقرر شد که به رسته های مشخص شده تسهیلات پرداخت شود در همین راستا دستورالعمل آن ابلاغ شد.

پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا یکی از سیاستهای وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاهها و صیانت از نیروهای کار است و براین اساس 13 رسته شغلی شناسایی شد که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، می‌توانند از تسهیلات مذکور بهره مند شوند.

این کسب و کارها برای ثبت نام می بایست به سامانه کارا مراجعه می کردند. البته وزارت کار یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول کار بوده‌اند را شناسایی کرد و با ارسال پیامک، آنها را مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا اعلام کرد. پس از آن نیز شرایط برای کسب و کارهای فاقد بیمه نیز مهیا شد.

عیسی منصوری، معاون وزیر کار در بیست‌وچهارمین جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا به تاریخ 27 مرداد 99، به تشریح روند اعطای تسهیلات به بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا پرداخت.

بر اساس گفته‌های معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به نظرمی‌رسد روند ثبت‌نام متقاضیان در هفته‌های اخیر شدت گرفته است و طبق آخرین آمارها حدود 64 هزار ثبت‌نام در هفته آخر انجام شده که نشان از استقبال متقاضیان نسبت به دریافت این تسهیلات دارد.

بیشترین تسهیلات پرداخت شده در میان رسته‌های کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا متعلق به رانندگان با 3347 میلیارد ریال است و پس از آن معلمان دبستان با 796 و حمل‌ونقل عمومی با 692 میلیارد ریال بوده‌اند. رانندگان از نظر تعداد فقره‌های تشکیل پرونده نیز با بیش از 177 هزار مورد، در صدر رسته‌ها قرار دارند و پس از آن رسته حمل‌ونقل عمومی و آرایشگاه‌ها قرار دارند.

در مجموع حدود 115 هزار نفر از شاغلین غیررسمی نیز برای دریافت تسهیلات کرونایی ثبت‌نام کرده‌اند، که تاکنون مبلغ 1519 میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است.

معاون وزیر کار در انتها، مهمترین دلایل عدم پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها به برخی از متقاضیان را عدم تکمیل مدارک هویتی، عدم ارائه مدارک در موعد مقرر و انصراف متقاضی از دریافت تسهیلات عنوان کرد.

بر اساس اعلام معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، 14 رسته شغلی بیشتر آسیب دیده از بحران کرونا تاکنون بیش از 2.4 هزار میلیارد تومان تسهیلات از دولت دریافت کرده‌اند. کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا بر تسریع در فرآیند پرداخت به متقاضیان تاکید کرده است.

 

تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: