bazarnews

کد خبر: ۷۵۷۵۹
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
طلا در معاملات روز چهارشنبه پس از آنکه ارزش این فلز ارزشمند به بالای مرز ۲ هزار دلاری بازگشته بود، مجددا با سقوط ۶۵/ ۰ درصدی به زیر این مرز روانی مهم بازگشت. در هفته اخیر مهم ترین عامل نوسانات روزانه قیمت فلز زرد نوسانات ارزش شاخص دلار آمریکا بوده است. ارزش شاخص دلار آمریکا مجددا با تغییر مسیر در روز چهارشنبه و با افزایش ۱/ ۰ درصدی به نزدیکی مرز ۳/ ۹۲ واحدی رسید.

اما مهم ترین عامل کلان تاثیرگذار بر بازار سهام در روز چهارشنبه انتظار معامله گران برای انتشار صورت جلسه نشست اخیر فدرال رزرو است. این صورت جلسه تا حد زیادی جهت گیری سیاست های فدرال رزرو در آینده میان مدت را تعیین می کند. عواملی همچون تصمیم بر ادامه دادن اقدامات انبساطی مانند ادامه خرید دارایی توسط بانک مرکزی آمریکا و تصمیم راجع به آینده نرخ بهره یکی از مهم ترین عواملی است که در ادامه سال جاری میلادی می تواند بر روند قیمت طلا تاثیرگذار باشد. به طور کلی انتظار می رود که سیاست های پولی این نهاد تا پایان ماه آینده یعنی سپتامبر تغییر خاصی نداشته باشد. از سوی دیگر برخی کارشناسان هشدار داده اند که نگرانی هایی در بازار نسبت به افزایش سریع قیمت طلا به وجود آمده است و از این رو توقف های بیشتر قیمت فلز زرد در مرز ۲ هزار دلاری می تواند سبب شود تا معامله گران بیشتر به سطوح قیمتی جدید عادت کنند و در فضایی کم هیجان تر به خرید و فروش این پناهگاه امن دارایی بپردازند.
تداخل افق های زمانی
با اینکه قیمت طلا در روزهای اخیر تحت تاثیر عدم تداوم روند نزولی ارزش شاخص دلار توقف زیادی در حوالی مرز ۲ هزار دلاری داشته است اما تحلیل گران بر این باورند که انتظارات شکل گرفته بر بازارها مبنی بر ادامه روند کاهشی ارزش دلار می تواند سبب افزایش ارزش طلا و رسیدن به بالای مرز ۲ هزار دلاری و حتی زدن رکوردهای جدید قیمتی باشد. همچنین انتشار صورت جلسه نشست اخیر فدرال رزرو نیز می تواند به صورت مقطعی مجددا سبب به وجود آمدن موج جدیدی از فروش در بازار طلا باشد مخصوصا اگر هیچ سیگنال واضحی از طرف مقامات این نهاد برای تحمل کردن نرخ تورم فزاینده آمریکا وجود نداشته است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: