bazarnews

کد خبر: ۷۶۲۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۳
به جرات می‌توان گفت شفافیت در هر امری که به اموال و دارایی مربوط است، می‌تواند از بروز فساد جلوگیری کند. یکی از این موارد بودجه سالانه کشور است.

بررسی آثار مثبت شفافیت در بودجه/ خاندوزی: دولتمردها در اعلام کسری بودجه صادق باشند+فیلم

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: به جرات می توان گفت شفافیت در هر امری که به اموال و دارایی مربوط است، می تواند از بروز فساد جلوگیری کند. یکی از این موارد بودجه سالانه کشور است که برای دستیابی به شفافیت در بودجه، می بایست گام های زیادی برداشته شود اما موانع آن در کشور بسیار است.

 

وضعیت تاسف بار شفافیت بودجه در سراسر جهان/ عضو کمیسیون برنامه و بودجه: عدم شفافیت، تضییع حقوق بیت المال است

گزارش موسسه مشارکت بودجه بین‌الملل در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد به‌طور کلی، وضعیت شفافیت بودجه در سراسر جهان، تاسف‌بار است. در بیشتر کشورهای بررسی شده، مردم به اطلاعات جامع و به هنگامی دسترسی ندارند و امکانات مشارکت معنادار و پاسخ طلبی از دولت برای آنان امکان‌پذیر نیست و نبود شفافیت هزینه‌های نامتعارف، اتلاف منابع و فساد را تقویت می‌کند. 

در همین رابطه محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره ضرر عدم شفافیت بودجه به اقتصاد کشور، به خبرنگار بازارنیوز، گفت: اولین آسیبی که عدم شفافیت ایجاد می‌کند، تضییع بیت المال است. زمانی شفافیت نمی‌خواهند که بخواهند قانون را دور بزنند. این عدم شفافیت اصلی‌ترین عامل انحراف از مسیر قانون است؛ هرچه عدم شفافیت بیشتر باشد، احتمال تضییع بیت المال بیشتر خواهد بود.

 

سید محمدهادی سبحانیان: برای بودجه برخی دستگاه ها عدد سازی می شود

سید محمدهادی سبحانیان، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی نیز در این خصوص به اظهار پرداخته است.

وی با بیان اینکه بودجه نه برای مردم شفاف است و نه برای نمایندگان مردم، گفت: چانه زنی های سیاسی حرف اول و آخر در تعیین ارقام بودجه می زند. 

سبحانیان افزود: دولت برای حل این معضل، در چند سال اخیر به بودجه پیوستی به نام «بودجه ریزی بر مبنای عملکرد» اضافه کرده است که بر اساس کارایی دستگاه ها، بودجه تعلق می گیرد؛ اما متاسفانه این کار به صورت صوری در حال انجام است. به صورتی که برای عملکرد برخی دستگاه ها، عدد سازی می شود.

در کلیپ* زیر به بررسی این موضوع و لزوم شفافیت در بودجه سالانه کشور می پردازیم:

 

*صوت مربوط به توضیحات سبحانیان، از پادکست سکه استخراج شده است.

 

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: