bazarnews

کد خبر: ۷۶۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
بالاخره پای «پالایشی یکم» نیز به ‌عنوان دومین ETF دولت به بازار سرمایه باز شد و متقاضیان با خرید این صندوق می‌توانند سهامدار چهار پالایشگاه شوند.

دلیل تغییر نام صندوق دوم دولت چیست؟
نکته‌ای که وجود دارد این است که کد ملی جایگزین کد بورسی نمی‌شود بلکه مبنا قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر فردی که کد بورسی ندارد می‌تواند در ETF مشارکت کند اما این به معنی جایگزین‌شدن نیست. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب بانکی که دولت اعلام کرده است بدون داشتن کد بورسی هم خرید واحدهای صندوق ETF را انجام داده و بعد برای اخذ کد بورسی مراجعه کنند. درنهایت افراد برای نقل‌وانتقال سهم‌های ETF باید کد بورسی داشته باشند و عضو بورس باشند.پس از اتمام پذیره‌نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰‌درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره‌‌نویسی به وسیله سازمان خصوصی‌سازی به صندوق واگذار خواهد شد.حداکثر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل خریداری به وسیله هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی، پس از کسر میزان سرمایه‌گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه‌گذاری است. پذیره‌نویسی به صورت همزمان از طریق بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی امکان‌پذیر است.

آیا دارا دوم بخریم یا نه؟
محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه، درباره اینکه آیا دارا دوم بخریم یا نه؟ اظهار داشت: «هنگام پذیره‌نویسی دارا اول به بسیاری از افراد پیشنهاد خرید دادیم؛ با توجه به آغاز بهبود روند بازار که از دیروز آغاز شده، در خصوص دارا دوم نیز پیشنهاد خرید آن را به سرمایه‌گذاران می‌دهیم.»او یادآور شد: «دولت قطعا از دارا دوم حمایت می‌کند. از قیمت روز بیست‌ونهم مرداد با اعمال ۲۰‌درصد تخفیف که ملاک تعیین قیمت دارا دوم است، اگر ریزش بازار ادامه می‌یافت، این تخفیف بلااثر می‌شد؛ اما زمان پذیره‌نویسی با زمان رشد شاخص یکی شده و مانند دارا یکم که عرضه آن با دوران رشد بازار همزمان شده بود، می‌تواند در سودده‌شدن دارا دوم موثر باشد.»او درخصوص افزایش سوددهی نمادهای پالایشگاهی به دلیل تخفیف‌های جدید خوراک پالایشگاه‌ها از سوی شرکت ملی پالایش و پخش نیز تصریح کرد: «قرار بود روز گذشته شرکت‌های صنعت پالایش بورسی وضع تخفیف خوراک را شفاف‌سازی کامل کنند که این خوراک قرار است با چند ‌درصد تخفیف به آنها فروخته شود و چه میزان تأثیر در افزایش سوددهی آنها دارد؛ این شفاف‌سازی به دلگرم‌شدن خریداران و سرمایه‌گذاران در بازار می‌انجامید.»او افزود: «اگر این حمایت‌های دولت از شرکت‌های پالایشی ادامه یابد، خرید دارا دوم برای افرادی که پول‌های خرد دارند، توصیه می‌شود.»خبری‌زاد توصیه کرد: «با توجه به اینکه دارا دوم تا نوزدهم شهریور فرصت خرید دارد، علاقه‌مندان به خرید دارا دوم دو سه روز کاری پیش رو در بورس را به رصد این نمادها بپردازند و اگر از ادامه روند صعودی بازار مطمئن شدند، در پذیره‌نویسی دارا دوم شرکت کنند.»

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: