bazarnews

کد خبر: ۷۶۳۷۷
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۵
هوا چانیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید مجدد بر حمایت از برجام، آمریکا را مسبب تنش‌های پیش آمده در مسیر اجرای این توافق هسته‌ای دانست.

 سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز چهارشنبه به پرسشهای مختلف خبرنگاران درباره مسائل روز چین و جهان پاسخ داد.

به گزارش«وبگاه وزارت خارجه چین» «هوا چانیینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به پرسشی در زمینه تاکید آلمان و چین بر اهمیت حفظ برجام و برگزاری نشست  جلسه کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران گفت: «چین و طرف اروپایی همگی در مورد حمایت از برجام در ارتباط نزدیک هستند. اخیراً طرفهای برجام از جمله چین، روسیه، ایران، فرانسه، آلمان، انگلیس و اتحادیه اروپا جلسه کمیسیون مشترک برجام را در "وین" برگزار کردند. این  نشست در شرایطی برگزار شد که ایالات متحده میخواهد شورای امنیت را مصادره کرده و اقدامات غیرقانونی علیه ایران انجام دهد. این نشست ارسال  پیامی صریح برای حمایت از برجام و اقتدار شورای امنیت است.»

دیپلمات چینی ادامه داد: «همه حاضران در این جلسه تاکید کردند که وقتی ایالات متحده به طور یکجانبه خروج از برجام را اعلام کرده، حق خود را به عنوان یک کشور شرکت کننده در برجام سلب کرده و نمی تواند  درخواست بازگشت خودکار تحریم‌ها را داشته باشد. طرفین مجدداً تأکید کردند که بحث در مورد اجرای برجام را در چارچوب کمسیون مشترک ادامه خواهند داد و از توافق حاصل شده در مورد موضوع اجرای پادمانها بین آژانس بین المللی انرژی هسته ای و ایران استقبال کردند.»

وی افزود: «طرف چینی حاضر در این نشست اظهار داشت که آمریکا تعهدات قانونی بین المللی خود نقض  کرده و  به طور یک جانبه از برجام خارج، دست درازی فرا سرزمینی علیه ایران اعمال کرده و از هیچ تلاشی برای مانع تراشی برای دیگران در مسیر اجرای برجام فروگذار نکرده است. این دلیل اصلی تنشها در مورد پرونده هسته ای ایران است. تلاش غیرقانونی ایالات متحده در شورای امنیت با مخالفت های گسترده ای روبرو شده و موفق نخواهد شد. چین مجدداً به موضع ثابت خود مبنی بر اینکه همه طرفها باید در حل اختلافات از طریق گفت وگو و مشاوره در چارچوب کمیسیون مشترک متعهد بمانند را ابراز داشته و از همه طرفها خواست تا با توافق در مورد موضوع اجرای پادمانهای نظارتی  آژانس بین المللی انرژی هسته ای و ایران حمایت کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه چین در خاتمه اظهار داشت: «چین از ابرقراری یک گفت وگوی چند جانبه جایگزین با فرض حمایت قاطع از کارآیی و اقتدار برجام ، جایی که همه طرفها می توانند اجماع جدید را در مورد حفظ صلح و ثبات منطقه ای ایجاد کنند، حمایت میکند . چین به همکاری با سایر طرفهای درگیر برای ایستادن در قسمت صحیح  تاریخ، حمایت قاطع از چندجانبه گرایی و تلاش بی وقفه برای پیشبرد حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران ادامه خواهد داد.»

 

فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: