bazarnews

کد خبر: ۷۶۵۹۸
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
روند بازیابی توازن بازار نفت در چند ماه گذشته که از محدودیت عرضه تولیدکنندگان کاسته شده و احیای مصرف در ابتدای سه ماهه سوم سال کندتر از حد انتظار بوده، آهنگ آهسته تری پیدا کرده است.

اعضای اوپک و شرکایشان در گروه اوپک پلاس نشانه هایی از کاهش پایبندی به کاهش تولیدی که در آوریل با آن موافقت کرده بودند، نشان داده اند. اوپک پلاس مدام درگیر مذاکره در خصوص مازاد تولید چندین کشور عضو این گروه به دلایل متعدد، تاکید بر ضرورت کاهش تولید جبرانی در آینده و درخواستها برای معافیت از کاهش تولید بوده است.
همزمان با ضعیف شدن حس ضرورتی که در ابتدای بحران بازار نفت وجود داشت و تولیدکنندگان را به موافقت با پیمان کاهش تولید ترغیب کرده بود، پایبندی به این پیمان سست شده است. از سوی دیگر مصرف به سرعتی که چند ماه پیش انتظار می رفت زیرا بحران ویروس کرونا مهارناپذیر مانده و اقتصادهای بزرگ با خیل گسترده بیکاری مواجه شده اند.
توازن میان تولید و مصرف جهانی که پیش بینی می شد با کمبود قابل توجه عرضه روبرو شود اکنون انتظار می رود حداقل در آینده نزدیک همچنان دچار مازاد عرضه بماند.
دورنمای در حال تغییر توازن تولید و مصرف در قیمتهای معاملات آتی و بازار فیزیکی منعکس شده و برخی از سرمایه گذاران موسسه ای بزرگ با پیش بینی کاهش قیمتها، شمار معاملات فروش را در بازار افزایش داده اند.

برچسب ها: اوپک ، نفت ، قیمت نفت
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: