bazarnews

کد خبر: ۷۶۶۹۵
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
یک کارشناس اقتصاد مسکن بیان‌کرد: امروز با کمبود حدود ۲میلیون واحدمسکونی مواجه هستیم و از طرف دیگر حدود یک میلیون واحد مسکونی نیز نیاز سالیانه کشور را تشکیل می‌دهد.

محمد گلاب کش، کارشناس اقتصاد مسکن،  در خصوص جزئیات عقب ماندگی تولید مسکن در کشور به ارائه توضیح پرداخت و اظهار‌کرد: برآوردها حاکی از آن است که در حال حاضر با کمبود حدود ۲میلیون واحدمسکونی مواجه هستیم و از طرف دیگر حدود یک میلیون واحد مسکونی نیز نیاز سالیانه کشور را تشکیل می دهد.

وی تصریح‌کرد: به عبارت دیگر برای جبران عقب ماندگی تولید مسکن و همچنین پاسخ متناسب به نیاز سالانه کشور در این بخش، ضرورت دارد که ۳ میلیون واحد مسکونی در سال جاری ساخته شود. درصورتی که متراژ هر واحد مسکونی را یکصد متر مربع درنظر بگیریم، زیربنای مورد استفاده برای ساخت ۳میلیون واحد مسکونی، ۳۰۰ میلیون مترمربع می شود که عدد بسیار بزرگی است.

به گفته کارشناس اقتصاد مسکن هرگونه ضعف تصمیم گیری و عملکرد در این بخش، منجر به افزایش متراژ مذکور در پایان سال می شود.؛ بدون شک با حمایت دولت درجهت تامین زمین ارزان قیمت موردنیاز برای ساخت ۳۰۰ میلیون مترمربع زیربنا، شاهد انقلاب بزرگی در عرصه ساخت و ساز کشور خواهیم بود که ماحصل آن ضمن جبران عقب ماندگی عرضه واحدهای مسکونی در کشور است؛امکان تامین نیازهای مسکونی سمت تضعیف شده بخش تقاضای مسکن نیز فراهم می شود.

گلاب کش با اشاره به مصوبات دومین جلسه شورای عالی مسکن، اذعان‌کرد: بر اساس مصوبات این جلسه مقرر شد تا از ظرفیت اراضی ملی و دولتی در محدوده و حریم شهرها جهت عرضه واحدهای مسکونی بهره برداری شود.

وی، افزود: در راستای عمل به مصوبات دومین جلسه شورای عالی مسکن اخیرا تفاهم نامه ای فی مابین وزارتخانه های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی منعقد شد که اجرای آن می تواند گام بزرگی درراستای عرضه مسکن ارزان قیمت محسوب شود.

گلاب کش در پایان خاطرنشان‌کرد: براساس اطلاعات منتشر شده و درراستای تفاهم نامه وزارتخانه های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی بخشی از زمین های حریم شهرها در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت و این وزارتخانه می تواند این زمین ها را جهت ساخت مسکن ارزان قیمت دراختیار فعالان صنعت ساخت و ساز در بخش خصوصی قرار دهد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: