bazarnews

کد خبر: ۷۶۸۶۳
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
یک کارشناس اقتصادی ضمن تحلیل چرایی افزایش قیمت خودرو طی دو هفته اخیر در شهریورماه گفت: با توجه به رشد بالای نقدینگی و عدم کنترل کامل آن، انتظار این نیست که تقاضا در بازار خودرو کاهش پیدا کند اما احتمالا پس از فروکش کردن موج اخیر افزایش قیمت، رشد قیمت خودرو در ماه حدود دو تا سه درصد خواهد شد.

سهراب دل انگیزان در یک برنامه زنده اینستاگرامی درباره چرایی افزایش قیمت خودرو در هفته اول و دوم شهریورماه، گفت: در یک ماه گذشته، سازمان بورس تحت تاثیر نوسانات کاهشی شاخص بوده و اصلاحات جدی داشته است؛ به گونه ای که حدود ۲۵ درصد قیمت سهام با کاهش مواجه شد. همچنین به دلیل حضور افراد تازه وارد و ناآشنا به بازار سرمایه انتظار این بود که پول های وارد شده توسط آن ها به بورس، به صورت هیجانی هم خارج شود.
وی افزود: از آنجا که پول های خارج شده از بورس نمی تواند به سمت بازار مسکن حرکت کند، به سمت بازار طلا و ارز هدایت می شود که تقاضا را برای آن ها افزایش می دهد. خروج پول از بورس به شدت می تواند بازار خودرو را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا خرید بالای ۱۵ میلیون در حوزه مسکن، طلا و ارز مشمول ثبت شماره ملی افراد می شود و مستندسازی برای مالیات صورت می گیرد، ولی در بازار خودرو این اتفاقات رخ نمی دهد و طبیعتا تقاضا برای خودرو بالا می رود. 
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو به شدت تقاضا را هم افزایش می دهد، ادامه داد: از آنجا که سالانه معادل یک میلیون تقاضا برای خودروهای داخلی وجود دارد اما قدرت خودروسازان داخلی حدود ۶۰۰ هزار دستگاه است؛ این امر موجب می شود که ۴۰۰ هزار متقاضی باقی مانده پاسخ تقاضای خود را دریافت نکنند و به همین دلیل قیمت خودرو بالا برود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: