bazarnews

کد خبر: ۷۶۸۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اگر بازار سرمایه قوام پیدا کند، اشتغال و تولید بالا می‌رود و برای رونق اقتصاد مفید است.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت بازار بورس، اظهار کرد: شرایط بازار سرمایه با شرایط کلی اقتصاد متناسب است. ما یک دوره رونق داشتیم و چند هفته ای است که نوسان بیشتر شده است.

دژپسند گفت: نوسان در ذات بورس است و فعالان بورس هم باید بازار را میان مدت و بلند مدت ببینند. در شرایط فعلی صنایع بورسی رشد واقعی شان در مرداد ماه بالغ بر ۲ درصد بوده است، زیرا شرکت های بررسی شده هستند. ما برای بازار سرمایه در همین مدت، بهترین مصوبات را اخذ کردیم.

وی ادامه داد: اگر شرکت های بورسی افزایش سرمایه بدهند، با سلب حق تقدم، می توانند ۲۰ درصد از درآمد مشمول مالیات را با نرخ صفر حساب کنند. این یک امتیاز بسیار عالی و یک سیگنال مثبت است. ما از نظر قوانین و مقررات و تسهیل ورود و خروج در بازار سرمایه، بهترین حالت را در چند سال اخیر ایجاد کردیم.

وزیر اقتصاد گفت: شرکت های دولتی و بخش عمومی موظف هستند تا ۲۵ درصد سهام خود را شناوری عرضه کنند. تاکنون مقرراتی وضع شده تا فعالیت بورس را با رونق بیشتری مواجه کند.

دژپسند تاکید کرد: فعالان بورسی و مردم نگرانی دارند ولی با کمی تامل برخورد کنند. باید حساب و کتاب در بازار سرمایه داشته باشیم. در بورس محاسبات لحظه ها نیست بلکه محاسبات دوره هاست.

وی تاکید کرد: اقتضای پایداری بورس این است که همه با تامل حرکت کنیم. امروز یکی از ضروریات اجتناب ناپذیر اقتصاد ایران، پایداری و تعمیق بازار سرمایه است. اقتصاد به یک بازار عمیق سرمایه نیاز دارد.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: یکی دیگر از تصمیمات اخیر اختصاص یک درصد از ورودی‌های صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه است. از سال ۹۴ تصویب شده بود و بالاخره قرار شد که این مصوبه اجرایی شود.

دژپسند گفت: برخی می‌گفتند اگر بازار بورس بالا برود روی قیمت سایر موادر اثرگذار خواهد بود، اما عملا ثابت شد که اینطور نیست. چرا این هفته ها که شاخص از ۲ میلیون به ۱ میلیون ۶۰۰ هزار رسیده، قیمت سایر موارد پایین نیامده است؟ برخی این سخنان را بی جهت مطرح می‌کنند. اگر بازار سرمایه قوام پیدا کند، اشتغال و تولید بالا می‌رود و برای رونق اقتصاد مفید است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: