bazarnews

کد خبر: ۷۷۲۳۸
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
درحالیکه جدیدترین مصوبه شورای عالی بورس در راستای حمایت از بازار سرمایه، به بانک ها اجازه داده تا بتوانند در بورس خرید، فروش و سرمایه گذاری کنند، یک تحلیلگر اقتصادی این اقدام را برای بورس مثبت دانست و گفت: از آنجا که خرید و فروش بانک ها در این بازار به خلق پول منجر می شود و دارایی های پرریسکی در ترازنامه آن ها می نشیند، این عوامل منجر به بروز مشکلات پولی و در نهایت افزایش تورم خواهد شد.

شورای عالی بورس در جدیدترین مصوبات خود برای حمایت از بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران، بستری فراهم شد تا بانک ها بتوانند بدون نگرانی از بحت های مالیاتی و بدون محدودیت در بورس فعالیت کنند و افزایش سرمایه دهند، صندوق تشکیل دهند و از سهام خزانه استفاده کنند. 
در این زمینه، وحید شقاقی - یک کارشناس اقتصادی - با اشاره به یکی از مصوبات شورای عالی بورس که مربوط به فعالیت بانک ها در بازار سرمایه است، معتقد است که حضور بانک ها در بورس ایرادی ندارد زیرا، بانک ها در سایر بازارها چون مسکن هم فعالیت دارند و چه بهتر که در بازار سرمایه هم فعالیت داشته باشند.
علاوه براین، کامران ندری نیز در این رابطه به ایسنا می گوید: اگر بانک ها وارد بورس شوند، این امر برای بازار سرمایه تاثیر مثبت خواهد داشت اما خرید و فروش بانک ها در این بازار در نهایت از محل خلق پول انجام می شود که مشکل زاست. 
این تحلیلگر اقتصادی افزود: در این راستا، ابتدا دارایی هایی بر ترازنامه بانک ها می نشیند که هر لحظه ممکن است قیمت آن ها کاهش یابد و از این جهت، دارایی های پرریسکی هستند. معمولا بانک های مرکزی اجازه اینکه دارایی های پرریسک در ترازنامه بانک ها بشیند را نباید بدهند که مشخص نیست چرا بانک مرکزی ایران با مصوبه موافقت کرده است. 

برچسب ها: بورس ، بانک ، بازار سرمایه
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: