bazarnews

کد خبر: ۷۷۳۳۶
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۳
درحالی که پیش از این بانک مرکزی محدودیت‌هایی برای سهمیه ۲۲۰۰ دلاری سالانه هر فرد به منظور جلوگیری از فعالیت‌های سفته بازانه در بازار ارز ایجاد کرده بود، اکنون طبق اعلام کانون صرافان این محدودیت‌ها از سوی بانک مرکزی برداشته شده و خرید و فروش ارز توسط صرافی‌ها به روال سابق بازگشته است.

در پی افزایش قیمت ها در بازار ارز و شکل گیری صف های طولانی مقابل صرافی ها، بانک مرکزی برای جلوگیری از اقدامات سفته بازانه، فروش سهمیه سالانه 2200 دلار با کارت ملی توسط صرافی های بانکی را متوقف کرد اما این فروش برای مصارف خدماتی 23 گانه همچون ارز مسافرتی، بیماری و دانشجویی همچنان پابرجا ماند. 
در واکنش به این سیاست بانک مرکزی، کارشناسان اقتصادی این اقدام را برای آرامش بازار ارز و جلوگیری از رفتارهای سوداگرایانه در این بازار تاثیرگذار نداستند و معتقد بودند که برای حذف فتارهای سفته بازانه در بازار ارز، باید اصلاحات ریشه ای چون حذف ارز 4200 تومانی نه یکسری اصلاحات ظاهری در این بازار انجام شود. 
علاوه براین، در این زمینه کامران ندری - یک تحلیلگر اقتصادی - نیز می گوید: اگر التهابات اخیر از بین برود تا پایان شهریور قیمت ها کاهشی می شود و بانک مرکزی هم محدودیت های عرضه 2200 دلار را برمی دارد. 
سرانجام، امروز کانون صرافان ایرانیان اعلام کرد که بانک مرکزی چند روز پیش، فروش اسکناس تا اطلاع ثانوی از طریق سیستم سنا را حذف و فروش 2000 یورو و معادل آن به هر دارنده کارت ملی در سال را منتفی کرد اما طبق اعلام این کانون، امروز بانک مرکزی این تصمیم خود را منتفی کرده و محدودیت خرید و فروش توسط صرافی ها حذف شده و به روال سابق خود بازگشته است.

برچسب ها: صرافی ، ارز ، بانک مرکزی
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: