bazarnews

کد خبر: ۷۷۳۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹
مدیرکل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره واردات لاستیک گفت: با تفویض اختیاری که رئیس جمهور به وزیر راه و شهرسازی داده است، وزیر راه دستور داد که همه لاستیک هایی که تا اول اردیبهشت ماه امسال وارد شدند و در گمرکات وجود دارند مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی شده و ترخیص شوند که با این وضعیت امیدواریم قیمت لاستیک در داخل تا حد زیادی کنترل شود.

در پی انتقاد و گلایه های رانندگان و تشکل های صنفی آن ها درباره قیمت، کیفیت و کمبود عرضه لاستیک در بازار، داریوش باقرجوان، مدیرکل مسافری سازمان راهداری در این باره به ایسنا گفت: در پی بروز برخی مشکلات در بهار سال ۱۳۹۷ در زمینه قیمت و عرضه لاستیک سامانه ای راه اندازی شد که براساس آن سازمان راهداری مطابق پیمایش صورت گرفته به رانندگان با نرخ ارز دولتی ۴۲۰۰ دولتی می داد و در آن زمان شرایط و وضعیت بازار مناسب بود. البته این سامانه در اختیار وزارت صمت بود و لاستیک ها نیز توسط تولیدکنندگان، واردکنندگان و عوامل توزیع عرضه می شد اما سازمان راهداری بر عرضه آن براساس پیمایش به صورت سیستمی نظارت می کرد.
وی افزود: از تیرماه سال ۱۳۹۷ تاکنون حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار حلقه لاستیک در سامانه عرضه شد که بخش اعظم آن توزیع و فروخته شده است اما در این میان تنها حدود ۲۰ درصد لاستیک های مصرف شده تولید داخل بودند و مابقی از واردات تأمین شد.
باقرجوان ادامه داد: مسلما همه سیستم حمل و نقل عمومی در حوزه مسافری و باری نیاز به لاستیک با کیفیت از برندهای معتبر دارند چرا که اگر لاستیک با کیفیت پایین تر در این بخش استفاده شود نه تنها عوارض و پیامدهای جانی و مالی برای رانندگان و سرنشینان آن ها دارد می تواند حوادث ناگواری برای وسایل نقلیه اطراف این خودرو در جاده ایجاد کند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: