bazarnews

کد خبر: ۷۷۴۶۶
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
کامبیز مهدی‌زاده مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: معدنی‌ها با توجه به گلوگاه‌ها و نیازهای جاری در حوزه معدن می‌توانند بازار خلق کنند.

اجلاس مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی معادن ایران با حضور کامبیز مهدیزاده مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور و مدیر طرح توسعه نوآوریها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی، تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی، داریوش اسماعیلی معاون امور معادن وزارت صمت، بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی، اعضای هیئت مدیره استانهای سازمان نظام مهندسی معدن در هتل اسپیناس خلیج فارس برگزار شد.

حضور کامبیز مهدیزاده مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور و مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی، تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی، داریوش اسماعیلی معاون امور معادن وزارت صمت، بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی، اعضای هیئت مدیره استانهای سازمان نظام مهندسی معدن برگزار شد.

مالکیت نفت در اختیار ماست اما سیاست آن در دست دیگران است

مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور در این اجلاس با اشاره به معضل خام فروشی که اخیرا مقام معظم رهبری نکات راهبردی و مهمی را در این باب مطرح کردند، گفت: یکی از معضلات کشور ما خام فروشی است. ما در یک اقتصاد نفتی نمیتوانیم نخبه پرورش دهیم. چاه‌های نفت همچون زالو شیره اقتصاد ما را مکیده اند. تا کی باید به بشکه ­های نفت اتکا کنیم؟ نفت برای پیشرفت و توسعه کافی نیست. مالکیت نفت در اختیار ماست اما سیاستش در دست دیگران است، چنین سرمایه ای مایه دردسر و مایه زحمت است ما باید این غده سرطانی نفتی را جراحی کنیم و هر جراحی درد دارد. تنها در سال ۹۴ مبلغی بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار هزینه ترمیم و راه اندازی چاه ها شده است. بنابراین نیاز است که همزمان به سمت مدیریت علمی و فناورانه و جایگزینی برای نفت که همان معدن است، حرکت کنیم.

طرح توسعه نوآوری ها و فناوریهای حوزه معدن و صنایع معدنی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به جایگزینی معدن با نفت تاکید کرد: این همان نقطه است که رهبری عزیز اشاره فرمودند باید معدن را جایگزین نفت کنیم اما نه با خام فروشی. اینکه من بارها اشاره کردم ایکاش ما نفت نداشتیم بدین معنا نیست که استخراج نفت را متوقف کنیم، خیر معادن و نفت موهبت های الهی هستند و ما باید حداکثر بهره برداری را داشته باشیم. اما چگونه؟ با اقتصاد فناورانه و دانش بنیان. امروز که ما تحت شدیدترین تحریم های ظالمانه قرار گرفتیم اگر کشور به جای وابستگی به صادرات نفت، متکی بر اقتصاد دانش بنیان و صادرات فناوری بود، مردم ما اینچنین تحت فشارهای اقتصادی نبودند. بنابراین باید به سمت نوآوری و فناوری حرکت کنیم.

باید ترکیب منابع طبیعی و فناوری داشته باشیم

مهدیزاده افزود: زمانی میزان و ملاک پیشرفت کشورها، وجود کارخانه های سیمان و ذوب آهن بود، تعداد دودکش ها تعیین می کرد که کدام کشورها پیشرفته ترند، اما امروزه فناوری تعیین می کند. هر کشور از عوامل مختلف برای پیشرفت بهره می‌گیرد. منابع طبیعی عامل مهمی در توسعه هستند، اما به تنهایی نمی توانند تعیین کننده باشند باید ترکیب منابع طبیعی و فناوری داشته باشیم.

وی ادامه داد: مشکل معادن ما چیست؟ ۱- عدم سرمایه گذاری ۲- و تمرکز بر سرمایه گذاری در ذخایر شناخته شده بزرگ با عیار بالا، با کیفیت بالا و کم عمق. ما باید به سمت اکتشاف در عمق پیش برویم، نیاز است ژئو فیزیک هوایی را در کشور توسعه بدهیم، باید از روش های سنجش از راه دور و تصاویر ماهواره ای در اکتشاف معادن استفاده کنیم. برای نقشه برداری معادن از تکنولوژی پهبادها بهره بگیریم. از علوم پیشرفته و جدیدی همچون علم ژئوماتیک و زمین شناسی پزشکی و استراتژی های جدید در حوزه معدن استفاده کنیم.

معدنی‌ها با توجه به گلوگاه‌ها و نیازهای جاری در حوزه معدن می‌توانند بازار خلق کنند

مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: بر اساس استراتژی اقیانوس آبی مبنی بر تکیه بر فضاهای خالی که رقبا نسبت به آن بی توجه هستند، باید به دنبال ایجاد تقاضاهایی باشیم که پیش‌تر وجود نداشت اما نیاز به آن احساس می‌شد. معدنی‌ها با توجه به گلوگاه‌ها و نیازهای جاری در حوزه معدن می‌توانند بازار خلق کنند. در طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این فضا ایجاد شد. معاونت علمی مجری نیست بلکه تسهیلگر است. کارویژه این معاونت در طرح توسعه معدن ایجاد فضای کسب و کار و زیست بوم دانش بنیان معدن و حمایت از ایده های فناورانه و نوآورانه در این حوزه است که به منظور رفع گلوگاه ها و معضلات حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی انجام می‌شود.

واژه زمین شناسی به سازمان نظام مهندسی معدن اضافه شود

مهدیزاده افزود: این حمایت‌ها از طریق استارتاپ‌ها، شتابدهنده‌های تخصصی حوزه معدن، مراکز نوآوری و فناوری، کریدور صادرات و منابع صندوق نوآوری شکوفایی، از کلیه طرح های خلاقانه حمایت می‌شود.در این راستا اخیرا نیز فراخوانی را اعلام کرده ایم که قابل دسترس در سایت طرح توسعه معدن است.

وی در پایان با اشاره به اهمیت سازمان زمین شناسی و علم زمین شناسی از رییس سازمان نظام مهندسی معدن، رییس کمیسیون صنایع معادن مجلس شورای اسلامی و معاونت معادن وزارت صمت خواست تا اهتمام ورزند واژه زمین شناسی به سازمان نظام مهندسی معدن اضافه شود و برای احیای جایگاه سازمان زمین شناسی تلاش شود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: