bazarnews

کد خبر: ۷۷۵۳۷
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
عضو اتاق بازرگان تهران می گوید بر خلاف برخی دیدگاه ها، مشکلات بازار تخم مرغ چندان پیچیده نیست و فقط به تصمیم درست دولت احتیاج دارد.

مهدی معصومی اصفهانی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: این که ما در رابطه با مشکلات صنعت مرغداری و تولید تخم مرغ سخنرانی های طولانی کنیم و وعده اصلاح بدهیم نشان از آن دارد که ما شناخت درستی از این بازار نداریم. این حوزه با یک منطق بسیار ساده عمل می کند، اگر مواد اولیه لازم تامین شود، تولید صورت خواهد گرفت و اگر تامین نشود، تولید انجام نمی شود. تمام بحث به همین سادگی قابل جمع بندی است.
وی با بیان اینکه فعالان صنعت مرغ اساسا در تصمیمات نقش و سهمی ندارند، بیان کرد: در ایران میزان تولید را وزارت جهاد کشاورزی مشخص می کند، قیمت گذاری و نظارت در اختیار وزارت صمت است و ارز را نیز بانک مرکزی تامین می کند. اگر ما می بینیم که نظم بازار بر هم ریخته یا قیمت ها تغییرات داشته اند ارتباطی با مرغداری که در یک روستا تولید محصول می کند ندارد، بلکه اشکال در حوزه تصمیم گیری بوده است.
این فعال صنعت مرغ و تخم مرغ با بیان اینکه در ایران بخش قابل توجهی از مواد اولیه حوزه مرغداری وارداتی است، بیان کرد: وقتی ارز موردنیاز تامین نمی شود یا هزینه دریافت این مواد اولیه بالا می رود، قیمت ها در بازار رشد می کنند و اگر قصد کاهش قیمت ها داریم باید مشکلات موجود در تامین ارز مواد اولیه برطرف شود. این مسئله هم تماما به تصمیمات دستگاه های دولتی و لزوم هماهنگی میان این ارگان ها مربوط است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: