bazarnews

کد خبر: ۷۸۱۱۶
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران رکوردی جدید در حفاری فاز ۱/۲ ۱۷ چاه های اکتشافی ثبت کرد.

با توجه به قرارگیری اهداف اکتشافی پروژه رام-۱ در استان خوزستان در عمق عمودی بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ متر، رشته جداری میانی ۳/۸ ۱۳ اینچ این چاه در عمق ۳ هزار و ۴۷۳ متری با موفقیت طراحی، رانده و نصب شد. حفره فاز ۱/۲ ۱۷ اینچ این چاه با شرایط هیدرولیکی بسیار محدود و در سازندهای رسی و چسبنده آغاجاری، میشان و گچساران با حداکثر فشار کاری استند پایپ ۳ هزار پام حفاری شد و پس از بهسازی حفره در یک Round Trip با موفقیت رانده شد.
تاکنون در دنیا چنین رشته جداری عمیقی در چند چاه نفت و گاز و در آب های عمیق (آب های با عمق بیش از ۱۲۵ متر) رانده شده است. در ایران نیز تنها در چاه گلمهک-۱، جداری مشابه در عمق ۴ هزار و ۲۰۱ متری رانده شده بود که می توان عمق این جداری را در رتبه نخست قلمداد کرد.
 هم اکنون چاه رام-۱ با دکل حفاری ۲ هزار اسب بخار- ۳۱ فتح از شرکت ملی حفاری، برای دستیابی به اهداف اکتشافی و امید شنیدن خبرهای اکتشافی و ذخایر نفتی جدید در حال حفاری است.
از نکات بارز فاز ۱/۲ ۱۷ اینچ چاه رام-۱، استفاده از دستگاه حفاری با توان ۲ هزار اسب بخار و سیمان کاری یک مرحله ای جداری ۳/۸ ۱۳ اینچ است، عملیات جداری ۳/۸ ۱۳ اینچ چاه گلمهک-۱ با دکل ۳ هزار اسب بخار و سیمان کاری دو مرحله ای (که عملیاتی با ریسک پایین به شمار می آید) صورت گرفته بود. چاه های مشابه در دنیا با دستگاه های حفاری با توان بالای ۳ هزار اسب بخار، برای کاهش ریسک های مرتبط حفاری شده اند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: