bazarnews

کد خبر: ۷۸۱۱۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: امکان گفتگو و بحث جدید در خصوص بازگشت تحریم ها علیه ایران در این شورا که آمریکا بر آن اصرار و پافشاری دارد، منتفی است.

«واسیلی نبنزیا» در سازمان ملل امروز پنجشنبه، در نشست شورای امنیت در سخنانی به مناسبت آغاز ریاست دوره ای روسیه بر شورای امنیت(در ماه اکتبر) گفت: آنچه که بطور حتم اتفاق نخواهد افتاد، بررسی ساز و کار ماشه(اسنب بک) برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران است.
وی تصریح کرد: مساله بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران دیگر در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث قرار نخواهد گرفت.
در بند ۱۱ و ۱۲ توافق هسته ای(برجام) به پروسه اعمال مکانیسم ماشه اشاره شده است که اصطلاح«اسنب بک» هم به آن گفته می شود.
مکانیسم ماشه به معنی بازگشت فوری به دوران قبل از برجام و اعمال تحریم های مجدد علیه جمهوری اسلامی ایران است.
در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده است که اگر یکی از اعضای امضا کننده توافق برجام که متشکل از تروئیکای اروپایی، ایران، چین، روسیه و آمریکا هستند، در اعمال و انجام تعهدات شکایتی داشته باشند، این شکایت ابتدا در کمیسیون مشترک برجام بررسی می شود و اگر در باره آن به توافقی نرسند، پرونده قابلیت ارجاع به شورای امنیت سازمان ملل پیدا می کند.
آمریکا در حالی که از برجام خارج شده و مفاد این توافق بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ در تائید این توافق را نقض کرد، در ماه های اخیر برای بکارگیری مکانیسم ماشه در مورد ایران تلاش کرد که با مخالفت شورای امنیت مواجه شد و ۱۳ عضو از ۱۵ عضو این شورا، درخواست آمریکا برای تحریم ایران را رد کردند.
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در ادامه سخنان خود در شورای امنیت گفت که رویارویی و اختلافات آمریکا و چین نباید بر فعالیت شورای امنیت تاثیر گذارد و کار آن را فلج کند.

برچسب ها: روسیه ، تحریم ، ایران
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: