bazarnews

کد خبر: ۷۸۵۲۹
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹
رئیس سازمان توسعه تجارت معتقد است: ظرفیت ۱۲۵ میلیارد دلاری صادرات به ۱۵ کشور همسایه داریم به این معنی که ظرفیت و یا سابقه صادرات کالا های مورد نیاز کشور های همسایه را داشته ایم.

حمید زادبوم در برنامه تیتر امشب با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی تجارت بین الملل گفت: به علت شرایط کرونا در سطح جهان، کشور هایی که بیشتر درگیر کرونا شدند و مرز های زمینی آن ها بسته شد با کاهش صادرات بیشتری روبه رو شدند.
او با بیان اینکه این پدیده مبتلابه ایران هم بود تاکید کرد: در این مدت ۲۰ مرز مشترک ما با کشور هایی که پیش از این شرایط به ان ها صادرات داشتیم بسته شد و ضربه بزرگی به اقتصاد ما وارد کرد.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به افزایش صادرات به روسیه و قزاقستان در دوران کرونایی ادامه داد: با بازگشایی مرز های زمینی با کشور های همسایه، افت صادرات از ۵۰ درصد در فروردین ماه به ۳۴ درصد در پایان ۶ ماهه اول امسال رسید.
او سپس در تشریح دلایل اختلاف زیاد کاهش صادرات و واردات گفت: یکی از دلایل آن نبود صادرات گاز به کشور ترکیه است.
زادبودم ادامه داد: در ۵ ماهه اول امسال صادرات ما به ترکیه ۵۱۳ میلیون دلار بوده، در حالی که در ۵ ماهه اول سال گذشته صادرات ما به این کشور ۲ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار بوده است. این اختلاف ۲ میلیارد دلاری به علت صادر نشدن گاز طبیعی به کشور ترکیه است.
او تاکید کرد: عامل موثر دیگر بر کاهش صادرات، بسته شدن دو ماهه مرز های بسیاری از کشور های همسایه بر کالا های وارداتی به علت شیوع ویروس کرونا است که هنوز این محدودیت در مورد واردات کالا به ترکمنستان ادامه دارد.
زادبود افزود: علاوه بر این، بعد از بازشدن مرز ها به علت تراکم کامیون های حمل بار در مرز ها با کندی در امر صادرات مواجه شدیم که البته ممکن است هنوز هم در برخی مرز ها شاهد این کندی باشیم.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: