bazarnews

کد خبر: ۷۹۰۴۱
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶
با آغاز دور تازه نزول از ۲۰مهر ماه، ۴۱۳هزار میلیارد تومان از ارزش بازار سهام کاسته شده و شاخص بورس ۱۵درصد افت کرده است.

این روزها بحث بر سر انتخابات آمریکا به گفتمان اصلی بازار سرمایه تبدیل شده و با وجود اینکه کارشناسان بر این باورند که نتایج انتخاب آمریکا هر چه که باشد نمی‌تواند سیاست‌های کلان آمریکا را در برابر ایران تغییر دهد با این حال به‌نظر می‌رسد فعالان بازار سرمایه حساسیت ویژه‌ای نسبت به نتایج این انتخابات دارند و اثر روانی نتایج این رویداد سیاسی برای بازار سهام بسیار مهم است. با این حال هم‌اکنون این رویداد، تنها ریسک موجود در بازار سرمایه نیست و یک ریسک دیگر نیز به ریسک‌های موجود در بازار سهام اضافه شده است.

ریسک جدید بازار سهام

تازه‌ترین خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که نرخ سود بین بانکی بین ۲۲ تا ۲۳درصد افزایش یافته و برخی حتی احتمال می‌دهند نرخ سود بین بانکی چه بسا تا ۲۵درصد هم افزایش یابد. به زعم برخی کارشناسان این موضوع می‌تواند به رشد نرخ سود بانکی منجر شود و افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند تأثیر منفی بر بازار سرمایه داشته باشد و به خروج نقدینگی از بازار سهام منجر شود. به باور بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل رشد پر شتاب شاخص‌های بورس درنیمه نخست سال کاهش نرخ سود بانکی بود که به هجوم نقدینگی از سپرده‌های بانکی به سمت بورس منجر شد. اما حالا به‌نظر می‌رسد دولت به‌دلیل درپیش گرفتن سیاست‌های ضدتورمی در تلاش است نرخ سود بانکی را افزایش دهد تا باحبس نقدینگی درون بانک‌ها، مانع از پیشروی تورم شود.

اگرچه هنوزهیچ مقام مسئولی این خبرها را تأیید نکرده اما برخی خبرها حاکی از آن است که شورای پول و اعتباردر تلاش است تا نرخ سود بانکی را هم افزایش دهد. برخی کارشناسان برآورد می‌کنند درصورت افزایش نرخ سود بانکی تا سطوح ۲۲ تا ۲۳درصد نسبت قیمت به درآمد بازار سهام تا سطح ۵مرتبه کاهش خواهد یافت و این به‌معنای نزول بیشتر شاخص بورس خواهد بود. ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه در این‌باره می‌گوید: دولت و بانک مرکزی در ابتدای سال که مردم را برای ورود به بورس دعوت کردند نرخ سود سپرده‌های بانکی را به ۱۵درصد و سود بین بانکی را حتی به زیر ۱۰درصد کاهش دادند و این موضوع اثر مثبتی بر بازار سهام داشت اما هم‌اکنون این رقم در حال افزایش است. به گفته او، سیاست دولت و بانک مرکزی مشخص نیست و اگر بخواهند سود بانکی را بالاتر ببرند برخلاف رویه ابتدای سال، فشار فروش در بورس ادامه خواهد داشت.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: