bazarnews

کد خبر: ۷۹۰۶۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳
در ۶ ماهه نخست سال رقم خورد؛
سخنگوی گمرک از واردات ۱۵۵ میلیون دلار میوه موز در شش ماهه نخست سال خبر داد.

واردات ۱۵۵ میلیون دلاری «موز» در روزهای مشکلات ارزی

گروه بازرگانی بازارنیوز: سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، پیرامون آمار واردات میوه موز در شش ماهه نخست سال ۹۹ به خبرنگار بازارنیوز گفت: در این بازه زمانی، ۱۵۵ میلیون و ۸۱۹ هزار و ۲۹۴ دلار واردات میوه موز داشتیم که این میزان از کشور‌های ترکیه، هندوستان، فیلیپین، اکوادور، امارات، پاکستان، روسیه و ویتنام وارد شده است.

وی افزود: بیشترین آمار واردات متعلق به ترکیه با رقمی معادل ۸۰ میلیون و ۴۹۴ هزار و ۱۴ دلار و کمترین آن متعلق به ویتنام با ۳۴ هزار و ۶۲۴ دلار بوده است.

میزان واردات از کشور‌های مختلف را در جدول زیر می‌بینید:

واردات ۱۵۵ میلیون دلاری «موز» در روزهای مشکلات ارزی


این در حالی است که، سخنگوی گمرک در مصاحبه‌ای در مردادماه سال جاری ضمن اعلام ممنوعیت ثبت سفارش  واردات موز، گفته بود: در چهارماه ابتدایی سال، حدود ۱۷۳ هزار و ۶۲ تن موز به ارزش ۱۱۳ میلیون و ۶۸۱ هزار و ۷۷۶ دلار از هفت کشور اکوادور، هند، فیلیپین، ترکیه، روسیه، ویتنام و امارات وارد کشور شده است.

آمار جدید نشان می‌دهد که در دو ماه گذشته و با توجه به ممنوعیت ثبت سفارش این میوه، بیش از ۴۲ میلیون دلار موز وارد کشور شده است. البته لطیفی اعلام کرد که این موزها با ثبت سفارش قدیمی وارد شده‌اند و اظهار داشت که وزارت صمت برای این باید نوع کالاها تکلیف را مشخص کند.
 
با توجه به اوج گرفتن تحریم‌های امریکا و مشکلات ارزی کشور و همچنین تاکید رهبر انقلاب بر ممنوعیت واردات کالا‌هایی که نیاز ضروری محسوب نمی‌شوند و هچنین اقلامی که توانایی تامین نیاز آن با تولید داخل وجود دارد، واردات اینگونه کالا‌ها همچنان در حال انجام است.
 
گفتنی است؛ نیکبخت، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان طی مصاحبه‌ای از توان این استان برای تامین نیاز موز کشور سخن گفت و اظهار داشت: اگر روزی کشور بخواهد در زمینه تولید موز خودکفا باشد، باید این اتفاق در سیستان و بلوچستان رقم بخورد، می‌توانیم به مرحله‌ای برسیم که نیاز ایران را از موز تامین کنیم که اگر سطح زیر کشت این محصول در شهرستان‌های چابهار، کنارک و راسک به ۱۴ هزار هکتار برسد، دیگر نیازی نیست با مشکلات ارزی که وجود دارد برای واردات این محصول اقدام کنیم با تحقق این مهم علاوه بر ایجاد اشتغال، نیاز کشور نیز تامین می‌شود.
برچسب ها: ارز ، دلار ، موز ، واردات موز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: