bazarnews

کد خبر: ۷۹۲۶۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۶
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: مرغ قطعه‌بندی با نرخ بالای ۳۵ هزار تومان در برخی مغازه‌ها عرضه می‌شود که نامتعارف است.

محمد علی کمالی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان، لاشه مرغ در کشتارگاه ۲۳ هزار و ۴۶۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی افزود: به دلیل سودجویی عوامل واسطه و دلال، مرغ قطعه بندی در مغازه‌های سطح شهر با نرخ هر کیلو ۳۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

کمالی سروستانی قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان، نرخ مرغ گرم در کشتارگاه را ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان و  در خرده فروشی ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: درصورتیکه ۸۵ درصد ذرت و ۵۵ درصد کنجاله سویا با نرخ مصوب تامین شود، قیمت مرغ نباید بیش از این در بازار عرضه شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: اگر تعزیرات به صورت دستوری مرغداران را مجبور به عرضه مرغ با نرخ مصوب کند، مرغداران تمایلی به جوجه ریزی نخواهند داشت.

این مقام مسئول ظرفیت کارخانه‌های جوجه کشی نسبت به ماه‌های اخیر را مناسب اعلام‌کرد و گفت: بازار مرغ به نهاده‌های دامی‌بستگی دارد به طوریکه با تامین نهاده ها، بازار مرغ به تعادل می‌رسد، در غیر این صورت ملتهب می‌شود.

کمالی سروستانی در واکنش به عرضه مرغ بسته بندی ۱.۸۰۰ گرمی با نرخ ۹۸ هزار تومان در فروشگاه‌ها بیان کرد: اگرچه مسئولیت گرانفروشی فروشگاه‌ها با اتحادیه نیست، اما این مسائل باید توسط دستگاه‌های نظارتی کنترل شود چرا که عرضه هر کیلو مرغ با نرخ ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان مورد تایید ما نیست.

وی با اشاره به اینکه قیمت ذرت و کنجاله سویا در بازار آزاد همچنان بالاست، بیان کرد: با توجه به آنکه اسامی برخی مرغداران در سامانه بازارگاه نیست و تاکنون سهمیه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است، توزیع از طریق سامانه بازارگاه تاثیری در بازار نداشته است.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: با توجه به موجودی نهاده‌های دامی، مرغداران در تلاشند تا کمبودی در عرضه ایجاد نشود، اما اگر نهاده به دست مرغدار نرسد بدون تردید بازار دچار بحران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نرخ مصوب مرغ با واقعیت تولید اختلاف معناداری دارد، بیان کرد: اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار تجدید نظری در قیمت مرغ نداشته باشند، مرغدار تمایلی به جوجه ریزی ندارد.

کمالی سروستانی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی همچون سابق است، بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو ذرت در بازار آزاد با نرخ ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان است.

این مقام مسئول از افزایش ۳۰۰ تومانی قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر قطعه جوجه یکروزه ۲ هزار و ۵۵۰ تا ۲ هزار و ۸۵۰ تومان است.

برچسب ها: مرغ ، طیور ، قیمت مرغ
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: