bazarnews

کد خبر: ۷۹۶۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
به گفته مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی، امسال یک میلیارد و ۸۶۵ میلیون مترمکعب گاز به میدان شوریجه D و یک میلیارد و ۱۴ میلیون مترمکعب گاز به مخزن سراجه قم تزریق شده که طی مدت بهره برداری از این مخازن طبیعی ذخیره سازی، یک رکورد به حساب می آید.

«رامین حاتمی» در رابطه با میزان تزریق گاز و بازتولید از مخزن شوریجه D اظهار داشت: طی مدت هشت ماه ابتدای سال جاری علاوه بر تولید گاز، عملیات تزریق گاز در مخزن شوریجه D صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد افزایش داشته است، این اقدام، نقطه قابل اتکا جهت تأمین پایدار گاز مصرفی خانوارها و پشتیبانی شبکه انتقال گاز در شمال و شمال شرق کشور است.
حاتمی در رابطه با تاریخچه بازتولید گاز از مخزن شوریجه D گفت: مخزن شوریجه D میدان خانگیران، یکی از مهم ترین سازندهای گازی این میدان است که در سال ۱۳۶۶ کشف و به بهره برداری رسید. با توجه به ساختار مناسب مخزنی برای ذخیره سازی گاز انتخاب و عملیات ذخیره سازی گاز در این مخزن از سال ۱۳۹۳ شروع شده است.
وی افزود: تأمین انرژی پایدار در مناطق شمال و شمال شرق و بعد مسافت این مناطق از مراکز اصلی تولید گاز در جنوب کشور و لزوم کاهش وابستگی به واردات گاز، همواره یکی از دغدغه های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به عنوان تنها تولیدکننده گاز در این مناطق بوده و توسعه شبکه گازرسانی و مصرف روزافزون گاز در کشور اهمیت ذخیره سازی را دوچندان کرده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: